CLICK ABOVE FOR A SPECIAL OFFER FOR FOOTY CLUBS

 

Click here for the latest from the South Australian Jockey Club

CLICK HERE for a special offer for country footy clubs

2008 - LATEST NEWS FROM COUNTRY FOOTY IN SOUTH AUSTRALIA......older articles being updated all the time

Home

Latest Scores

Latest News

2008 Mail Medalists

2007 Mail Medalists

Best Club in SA

Ladders

Finals Schedule

2008 Grand Finals

2007 Grand Finals

2006 Grand Finals

SPONSORS

The Marble Bar

Sportswear

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Broken Hill

Eastern Eyre

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Woomera & Districts

Yorke Peninsula

2006 Country Champs

2006 Mail Medalists

BEST TEAM EVER

 

CLICK HERE for a NEW Offer from the SA Jockey Club for Country Footy Clubs (updated June 24)

2008

December 9 -- YP: Kadina signs new recruits, Brad Coles to stay with the Eagles

October 6 -- Yorke Peninsula: Paskeville seeks a Senior Coach for 2009

October 2 -- Great Southern: Encounter Bay seeks a Senior Coach

October 1 -- Barossa, Light & Gawler: Angaston appoints new coach

September 29 -- Mid Murray: Sedan Cambrai Football & Netball Club require Coaches

September 29 -- Spencer Gulf: Adam Spencer celebrates Grand Final win

September 29 -- Port Lincoln: Waybacks celebrate victory

September 25 -- Spencer Gulf: Grand Final Report

September 25 -- Great Southern: Willunga too good in Grand Final

September 24 -- Yorke Peninsula: Moonta seeks A, B Grade and Under 17's Coaches for 2009

September 24 -- Mid SE: 7 Best & Fairest Winners announced

September 24 -- Yorke Peninsula: A chat with former YP player Graham Bagshaw

September 24 -- Kangaroo Island: Coverage of Parndarna's win, Scores of all grades

September 23 -- Whyalla: North Whyalla's historic win, Full scores from all Grades

September 22 -- Barossa, Light & Gawler: Photos from Grand Final Day

September 22 -- Western Border: Terry Willoughby takes a look at Portland's GF Win

September 21 -- Barossa, Light & Gawler: Tanunda unbeatable in 2008

September 21 -- Adelaide Plains: Hummocks Watchman Eagles triumph in Grand Final

September 21 -- North Eastern: Min/Man too good in Grand Final

September 19 -- Eastern Eyre: Kimba Districts too good in Grand Final

September 19 -- Mallee: Lameroo's fairytale ending

September 18 -- Northern Areas: 7,000 visit Crystal Brook for Grand Final, Roosters claim victory, Brookies win at last

September 18 -- North Eastern: Andrew Purchase from BBH wins Mail MedalTeam of the Year selected

September 18 -- Whyalla: North Whyalla through to Grand Final

September 18 -- Great Southern: Strath too quick for Hawks

September 18 -- River Murray: Ramblers break 21 year drought

September 18 -- Spencer Gulf: Port expects tough Grand Final, Phillips is welcomed back at Port, SGL President says game too close to call,

September 17 -- Yorke Peninsula: Ardrossan needs coaches for 2009

September 17 -- Grand Final Schedule for Sept 20 updated

September 17 -- Barossa: Barossa District too good for Gawler Central in Prelim Final

September 17 -- Yorke Peninsula: Southern Eagles win their first Premiership, Thoughts from Peter Green the Eagles Coach, Photos from Grand Final day

September 16 -- Western Border: Marcus England wins Senior WBFL Medal

September 16 -- Great Flinders: Premiership goes to underdog Ramblers

September 15 -- The ABC's Terry Willoughby takes a look at Keith and Hatherleigh's Grand Final wins

September 15 -- River Murray: Ramblers win 2008 Flag

September 15 -- Riverland: Riccuito's Wakerie clinch Premiership in Centenary year

September 15 -- Northern Areas: Crystal Brook breaks Premiership drought

September 15 -- Eastern Eyre: Kimba Dists are too good for Cowell in Grand Final

September 14 -- Yorke Peninsula: Southern Eagles win flag from 5th spot

September 14 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith wins back to back

September 12 -- Finals Schedule Updated

September 12 -- Port Lincoln: Haydn Parker wins Mail Medal

September 12 -- Western Border: Prelim Final Teams

September 11 -- Spencer Gulf: Central v West Prelim Final preview

September 11 -- North Eastern: Min/Man straight into Grand Final

September 11 -- Great Southern: Full scoreboard from September 6 & 7

September 11 -- North Eastern: Mail Medal Preview

September 11 -- Kangaroo Island: Eagles swoop their way into Grand Final

September 11 -- Northern Areas: Tigers bounce back into Grand Final

Septemner 11 -- River Murray: Mypolonga into Grand Final

September 11 -- North Eastern: Hawks swoop on Roosters in Semi Final, RSMU too good

September 10 -- Barossa: Brad Taylor wins the Schluter Medal by one vote

September 10 -- Whyalla: South knock out Roopena, West through to Grand Final

September 10 -- More Mail Medalists updated

September 9 -- Mid West: Match Reports and Photos from Grand Final Day

September 9 -- Barossa: Tanunda fined for playing unregistered player

September 9 -- Yorke Peninsula: Eagles through to Grand Final

September 9 -- Great Flinders: Ramblers through to Grand Final

September 9 -- Yorke Peninsula FL honours Trevor Price and Trevor Dillon

September 9 -- Yorke Peninsula: Grand Final Preview, How they might line up

September 8 -- ABC North and West review the weekend on Eyre Peninsula

September 8 -- Riverland Ind: Cobdogla wins third flag in a row

September 8 -- Great Flinders: Ramblers win Preliminary Final

September 8 -- Mid Murray: Robertstown triumph in Grand Final

September 8 -- Mid West: Wirrulla clinch Premiership

September 8 -- YP: Minor Premier Bute exit Finals series

September 8 -- Adelaide Plains: United ends Balaklava's season

September 8 -- River Murray: Mypolonga make it into first Grand Final for 14 years

September 8 -- Eastern Eyre: Kimba Districts into Grand Final

September 7 -- Terry Willoughby from the ABC looks at the Finals action in the South East September 7 -- Riverland: Renmark ready for redemption

September 7 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Naracoorte sneak into Grand Final

September 7 -- Mallee: Lameroo move into Grand Final

September 7 -- KI: Dudley United into Grand Final

September 7 -- Yorke Pen: Southern Eagles make the Grand Final at Bute's expense

September 6 -- Woomera & Dists: It's Olympic Dam's Flag

September 6 -- Barossa: Tanunda stay unbeaten and move to Grand Final

September 6 -- Adelaide Plains: Mallala too good for the Eagles and move to G/Final

September 5 -- Whyalla: Finals get underway tonight, South tipped to win First Semi

September 5 -- Kangaroo Island: A look at the 1st and2nd Semi Finals

September 5 -- Northern Areas: Roosters ready for their Final

September 5 -- North Eastern: Demons spook Tigers for runaway win

September 5 -- Great Flinders: More on Chris Prime's Mail Medal win

September 5 -- River Murray: 1st and 2nd Semi Final Analysis

September 4 -- The Riverland Weekly Previews of Mid Murray Grand Final, Riverland Prelim Final, Mallee Prelim Final and Riverland Independent Grand Final

September 4 -- Great Southern: Randall Follett of Langhorne Creek wins 2008 Medal

September 4 -- North Eastern: Rams miss finals by one kick, Francis reaches 400 games

September 4 -- Northern Areas: Matthew Woolford wins Mail Medal

September 4 -- Whyalla: Massive win to Westies, North and Roopena have clash of the year

September 3 -- Yorke Peninula: Gulf FM to call YP Grand Final on September 13

September 3 -- Great Flinders: Tumby Bay accounts for Lock

September 3 -- Port Lincoln: Marble Range end Tasmans season

September 3 -- Barossa: Tanunda meets Barossa District for a Grand Final spot

September 3 -- Yorke Peninsula: Report of the 2nd Semi, Report on the First Semi, Preview of the Prelim Final

September 2 -- Mid West: Prelim Final Photos, Grand Final Preview

September 2 -- Woomera & Districts: Tyrone Price wins Mail Medal

September 2 -- Chris Prime wins the Great Flinders Mail Medal

September 2 -- River Murray: Liam O'Neil wins Mail Medal

September 2 -- Premiership Tables Updated

September 1 -- Hills Country: Nairne/Bremer upset Kangarilla in First Semi

September 1 -- Hills Central: Hahndorf too good for Uraidla Dists in Elimination Final

September 1 -- Mid West: Wirrulla beats Wudinna United in the Prelim Final

September 1 -- River Murray: Jervois out of the Premiership race

September 1 -- Mid Murray: Robertstown through to Grand Final

August 31 -- Mid SE: Hatherleigh through to Grand Final

August 31 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith punish Naracoorte and go into the Grand Final

August 31 -- Mallee: BDT through to Grand Final

August 30 -- Far West: Westies win Flag and go through 2008 undefeated

August 30 -- Kangaroo Island: Parndarna through to Grand Final

August 29 -- Finals Schedule Updated

August 29 -- Mallee: Preview of the 2nd Semi, BDT v Lameroo

August 29 -- Whyalla: Previews of South v Central and West v Weeroona Bay

August 29 -- KI: Match Report of Parndarna v Dudley United

August 29 -- Spencer Gulf: Sollie's Damien Foster decides to retire

August 29 -- River Murray: Preview of the Mail Medal

August 29 -- Spencer Gulf: Preview Port v Lions

August 29 -- Mallee: More on Josh Richardson's Mail Medal win

August 28 -- Riverland Weekly previews of: Mid Murray Prelim, Riverland 1st & 2nd Semi, Mallee 2nd Semi, Riverland Indepedent Prelim Final

August 28 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Mark Snowball wins the Mail Medal

August 28 -- Great Southern: Full scoreboard from August 23

August 28 -- North Eastern: Eagles scalp Cats

August 27 -- Northern Areas: Lions crush Eagles in knockout Semi, Mail Medal Preview

August 27 -- Northern Areas: More from Week 1 of the Finals series

August 27 -- Far West: Waylon Johncock wins the 2008 Mail Medal

August 27 -- Great Southern: Belinda Brand takes a look at Willunga's first loss in 2008

August 27 -- Yorke Peninsula: Match Reports - Qualifying Final, Elimination Final, Preview of Finals Week 2

August 27 -- Barossa, Light & Gawler: Finals Preview

August 27 -- Whyalla: North beats Demons,

August 27 -- Southern Yorke Pen: Stansbury FC celebrate 1984 & 1988 flags

August 26 -- Premiership Ladders updated

August 26 -- Mid West: 2nd Semi Final Match Reports, plus Prelim Final preview

August 26 -- Mallee: Josh Richardson wins his third Mail Medal

August 25 -- Mid West: West Coast Hawks make it through to the Grand Final

August 25 -- River Murray: Brendan Shakes takes a look at Week 1 Finals matches

August 25 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith pump Kyby, Lucindale just over Mundulla

August 25 -- Woomera & Dists: Olympic Dam through to Grand Final

August 25 -- Mid Murray: BSR through to Grand Final

August 25 -- Riverland: Final game joy for Berri

August 25 -- Hills Country: Nairne/Bremer wins Elimination Final

August 25 -- Mallee: Murrayville through to Prelim Final

August 25 -- Angaston needs a coach for 2009

August 24 -- Northern Areas: BMW end Broughton/Mundoora's season

August 24 -- Far West: Blues through to Grand Final

August 22 -- River Murray Reports: Bluds overcome Blues, Roos bounce over Bears, Ramblers hold on in thriller

August 22 -- Christies Beach FC invites expressions of interest and applications for the position of CLUB COACH in seasons 2009/2010

August 22 -- Whyalla: Centrals overcome Dogs, North crushes Weeroona Bay, West fight for finals place

August 22 -- Spencer Gulf: Wounded Dogs to take on Hawks

August 21 -- River Murray: Bluds confidence grows with win over Blues 

August 21 -- The Riverland Weekly Previews of: Mid Murray 2nd Semi, Riverland Round 16, Mallee 1st Semi, Riverland Independent 1st & 2nd Semi

August 21 -- Northern Areas: Finals Preview

August 21 -- North Eastern: BBH beats North Clare

August 21 -- Northern Areas: Lions roar into Finals

August 21 -- Great Southern: Full scores from last weekend

August 20 -- Yorke Peninsula: Wallaroo and Moonta fined $1,000 each

August 20 -- Hackham Hawks need Coaches and Players for 2009

August 20 -- Barossa, Light & Gawler: Tanunda just keep unbeaten record in tact

August 20 -- Yorke Peninsula: Moonta beats Cougars, Crows pummel Roos, Bute just over the Eagles, Pasky downs Wallaroo, Week One Finals Preview

August 20 -- Great Southern: Wrap of Round 17

August 20 -- Yorke Peninsula: Ricky Mackereth of Moonta wins Mail Medal

August 19 -- Mid West: 2nd Semi Final Previews

August 19 -- Eyre Peninsula News and Photos from the ABC Website

August 19 -- Whyalla: Sunday results updated

August 19 -- Broken Hill: Round 16 & 17 results updated

August 19 -- Yorke Peninsula: Top Four all win in last Round

August 18 -- Mid West: Wirrulla's Brayden Holmes wins this years Mail Medal

August 18 -- Mid Murray: Sedan/Cambrai wins 1st Semi, Max Baddack wins Mail Medal

August 18 -- Hackham Hawks looking for coaches and players in 2009

August 17 -- Riverland: Tall trio terrorises Demons

August 17 -- Terry Willoughby's wrap of South East footy played on August 16

August 17 -- Mid West: Wudinna United wins First Semi Final

August 17 -- Far West: Westies through to the Grand Final

August 15 -- Barossa, Light & Gawler: Finals Schedule announced

August 15 -- The Riverland Weekly Previews of Mallee, Riverland and Riverland Ind.

August 15 -- Mid Murray: Preview of the First Semi Final

August 14 -- KI: Parndarna beats Western Districts

August 14 -- Spencer Gulf: Ports aim to keep record in tact this week at Pt Augusta, John Murphy joins the elite ‘300 club’ for Port

August 14 -- Northern Areas: Lions continue charge to finals

August 14 -- North Eastern: Min-Man demolishes Eudunda

August 14 -- River Murray: Ramblers clinch Minor Premiership

August 14 -- Whyalla: North new flag favourites

August 14 -- Eyre Peninsula August 9 matches reviewed on the ABC Website

August 13 -- Football Historian puts pen to page

August 13 -- Great Southern: Scoreboard from August 9 for all Grades

August 13 -- North Eastern: BSR to celebrate 21 years, Cats back in hunt after win

August 13 -- Barossa: Wrap of August 9 games, Kevin Sheedy coming to speak

August 12 -- Yorke Pen: Moonta Wallaroo melee penalty decision tonight

August 12 -- YP Match Reports: Bute pump Pasky, Crows beat Bloods, Cats avoid wooden spoon with win over Dogs

August 12 -- Great Southern: Willunga thrashes Encounter Bay by Belinda Brand

August 12 -- Yorke Pen: Bute stitches up Minor Flag

August 11 -- Port Lincoln: Round 13 Results in

August 11 -- Mid West: Wirrulla beats WC Hawks in Final Round to secure 2nd spot

August 11 -- Far West: Thevenard win First Semi Final -- their first win of 2008!!

August 10 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Mundulla too good for Kingston

August 10 -- Hills Country: Kersbrook beats Kangarilla

August 10 -- Riverland: Roos reign supreme

August 8 -- Eastern Eyre Match Reports: Rudall v Cowell, Cleve v Ports

August 8 -- Northern Areas: Lions roar to shock win over Crystal Brook

August 7 -- Mid Murray: League vows to fight on in 2009

August 7 -- Riverland Weekly Previews: Mallee, Mid Murray, Riverland, Riv Independent

August 7 -- River Murray: Tony Juergens reaches 300 games, Roosters too skilful for Bluds

August 7 -- Whyalla: South back on the winners list

August 7 -- Great Southern: Full scores of all grades from Aug 2

August 7 -- Far West: Finals Schedule

August 6 -- Mid Murray: Robertstown too good for Blanchetown/Swan Reach

August 6 -- North Eastern: North wins derby by 10 points

August 6 -- Northern Areas: Magpies beat Orroroo

August 6 -- Former South Clare colt Nick Salter makes AFL debut with Port Adelaide

August 6 -- Great Southern: A look at August 2 games with Belinda Brand

August 6 -- River Murray: Brendan Shakes looks at the latest round of action

August 6 -- Crows visit Jamestown

August 6 -- Barossa: Tanunda beats Angaston

August 5 -- YP: Magpies too good for Crows, Eagles stay in the hunt, Roos beat Ardrossan, Bloodhounds upset Moonta, Preview Round 17

August 5 -- Former CMS Crow Matthew Goldsworthy debuts for Woodville West Torrens

August 4 -- Great Flinders: Photos and coverage of Chris Prime kicking 19 for Tumby Bay

August 4 -- Yorke Peninsula: Bute and Pasky set to battle for top spot

August 4 -- Mid West: Round 14 details updated

August 4 -- Northern Areas: Crystal Brook finally beaten

August 3 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara - Demons pump Crows and remain unbeaten

August 1 -- Riverland Weekly Previews: Mallee, Mid Murray, Riverland, Riv Independent

August 1 -- Port Lincoln: Preview of Boston v Tasman

August 1 -- Western Border: Round 15 teams, Adam Merrett named in All Australian Country Team

August 1 -- River Murray: A look at July 26 games by The Murray Valley Standard

August 1 -- North Eastern: Gillings bags seven for Blyth/Snowtown

August 1 -- Northern Areas: Crystal Brook still unbeaten

July 31 -- Kangaroo Island: Hounds hammer it home

July 31 -- News from Eyre Peninsula Football on July 26 thanks the the ABC website

July 31 -- Great Southern: Full scoreboard from last weekend

July 31 -- McLaren teenager Tarak Redigolo debuts with South Adelaide

July 30 -- Northern Areas: BMW win but still on bottom of ladder

July 30 -- Whyalla: West easily account for Bays, Magpies are the real deal

July 30 -- North Eastern: Demons alive as the Hawks get the wobbles

July 30 -- River Murray: Round 16 wrap from Brendan Shakes

July 30 -- Mid Murray: Round 16 Results finally through

July 29 -- Yorke Peninsula: The Race is on for 5th spot

July 29 -- YP Match Reports: Crows too hot for Demons, Kadina too good Cougars, Magpies beat Eagles, Bute has a strong win over Wallaroo,  Preview of Round 16

July 29 -- Great Flinders: Ramblers run over Cummins/Kappinnie

July 29 -- Port Lincoln: Peckers finish fast to win

July 29 -- Yorke Peninsula: Wallaroo's 1983 A Grade Premiership Reunion

July 29 -- Barossa: A wrap of the Round from The Barossa Herald

July 29 -- Great Southern: Belinda Brand takes a look at Round 14

July 28 -- Mid West: Full scores from last weekend posted

July 27 -- Luke Wiese kicks 12 for Mundulla beats Penola

July 25 -- Woomera and Dists: Andamooka plays birthday game despite forfeit

July 25 -- Footy is in crisis in the Mid Murray and the Mallee by The Riverland Weekly's Rob McLean

July 24 -- The Riverland Weekly July 26 Previews of Riverland, Riverland Independent, Mid Murray and Mallee

July 24 -- Northern Areas: Tigers cement second spot, Tigers fight back to take win

July 24 -- North Eastern: Tigers fights off persistent Roosters, North defeats Min/Man,

Hawks dives on sleeping RamsFull scores of all grades

July 24 -- Eastern Eyre: The Cats by a whisker, Cleve's winning ways

July 24 -- West Coast Footy wrap up from July 19

July 24 -- Port Lincoln: Big test for Tasmans this week

July 23 -- Great Southern: Belinda Brand takes a look at Round 13 action

July 23 -- River Murray: Bears prove critics wrong plus Ryan Morris and Luke Button make SA Country side

July 23 -- Barossa: A wrap of the round from The Barossa Herald plus Brad Valentine and Brad Newberry selected for SA Country side

July 23 -- Spencer Gulf: Feathers ruffles Hawks by Sean Holden of The Transcontinental

July 23 -- Great Southern: Full scores off all grades in the July 19 Round of games

July 22 -- Eyre Peninsula Footy update from the ABC North and West website

July 22 -- River Murray: Trevor Rigney v Mypolonga from Brendan Shakes

July 22 -- Karoonda's Bill Murdoch inducted as Footy Legend for 2008

July 22 -- Yorke Peninsula: Roos win in the rain, Pasky overcome slow start, Demons fight off Dogs, Crows turn it on,  Preview of Week 15

July 22 -- River Murray: Callington Eagles look at joining the League in 2009

July 22 -- Jarrad Redden makes SANFL Debut

July 22 -- Premiership Tables updated

July 21 -- Mid West: Round 12 scores updated

July 21 -- River Murray: Trevor Rigney kicks 13 out of 17 for Jervois

July 20 -- Yorke Peninsula: Three way tie for the lead with four rounds to go

July 20 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Phil Smith kicks 17 for Lucindale

July 18 -- Previews of July 19 matches in: Mallee, Mid Murray, Riverland and Riverland Independent

July 17 -- River Murray: Brendan Shakes takes a look at Round 14

July 17 -- Woomera and Dists: OD and Roos put bodies on the line

July 17 -- Whyalla: Roosters on winning path, North thrash Weeroona Bay, West snatch victory

July 16 -- River Murray: Wrap of the Round from The Murray Valley Standard

July 16 -- Spencer Gulf: Bloods stop Bulldogs in their tracks, Lions and Hawks clash in vital game,

July 16 -- Big crowd watches Sturt pump South at Murray Bridge

July 15 -- Port Lincoln: Boston beats Marble Range

July 15 -- Great Flinders: Saints outscored plus full scores of the Round

July 15 -- Barossa: Bombers and Nuri Tigers go well

July 15 -- Yorke Peninsula: Crows scrape home, Magpies spoil Roos day, Eagles on the up, Bloodhounds plucks Roos

July 14 -- Mid West: Full details of Round 11

July 11 -- Whyalla: West and South face off this weekend

July 11 -- Spencer Gulf: Club pride at stake when Sollies play South this weekend

July 11 -- Mallee: Wayne Barrett reaches 200 games

July 11 -- Spencer Gulf: Preview of the West v Lions clash

July 11 -- River Murray: Imperials do believe in miracles - Preview of Round 14

July 11 -- Murray Mallee Footy summit to be held on July 20

July 10 -- Kangaroo Island: A look at the weekend just past, plus Rep news

July 9 -- Match Report: Extensive report on MMBB Zone defeating Central Zone, Todd Miles Player of the Carnival

July 9 -- Match Report: Central Zones win over Eyre Peninsula

July 9 -- River Murray: Martin mauls Meningie

July 9 -- Murray-Mallee-Barrier-Barossa (MMBB) Zone wins the 2008 SA country football championship, more from the ABC North and West website

July 9 -- Central Zone runner up in SA Championships

July 9 -- Barossa: Scott Hahn kicks 12 for Gawler Central, Other matches reviewed

July 9 -- Yorke Peninsula: New outside player system being considered, Tips for Round 13

July 8 -- Lincoln City wins Kinlough Cup

July 7 -- Woomera & Dists: Roxby finally beaten in 2008

July 6 -- Riverland: It's Roo v Mods next week

July 6 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kyby too good for Bordertown

July 5 -- Barossa: Scott Hahn kicks 12 for Gawler Central

July 4 -- Northern Areas: Lions take home points in shock result

July 4 -- North Eastern: North Clare struggles against powerful foe

July 4 -- Spencer Gulf: Wayward West wins in wind

July 4 -- Kangaroo Island: Dudley United have a convincing win

July 4 -- River Murray: Last weekend's matches reviewed

July 3 -- Barossa: Tanunda terrific, Review of the Round

July 3 -- Eyre Peninsula top ranked for opening round of Zone Championships, What are Central Zone's chances

July 2 -- Northern Areas: Crystal Brook still unbeaten after Round 10

July 2 -- Whyalla: Central win first game for season, South fend off Roopena, North wins close contest

July 2 -- North Eastern: Min/Man has big win over Blyth/Snowtown

July 2 -- River Murray: Wrap of Round 12 from Brendan Shakes

July 2 -- Northern Areas: McCallum city rocks Roos

July 1 -- Yorke Peninsula: Moonta beats Pasky, Kadina pumps Wallaroo, Eagles thump Roos, Bute stay top with win over Crows

July 1 -- Far West: Thevenard just fall short of first win

June 30 -- Premiership Tables updated

June 30 -- Mid West: Wirrulla ends West Coast Hawks three year unbeaten run

June 30 -- Mid South East: Mt Burr penalised for a breech of rules

June 30 -- Mallee: Wins for BDT, Murrayville and Lameroo

June 30 -- Terry Willoughby's wrap of South East footy played on June 28 including controversy as Mt Burr is penalised for having too many players on the ground

June 29 -- Riverland: Hyde and Venning the difference for Waikerie

June 29 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Fiegert kicks 12 (47 in last 4 games) for Lucindale, while Naracoorte (Fiora 10, Logan 6) wins again and stays on top

June 29 -- Hills Country: Corey Smelt bags 13 for Kangarilla

June 27 -- Great Southern: The Latest on Footy from June 21 with Belinda Brand

June 27 -- River Murray boycotts SA Country Champs

June 27 -- Eastern Eyre: Disability no handicap for young country footballers

June 27 -- Spencer Gulf Previews: Lions v Central Augusta, Sollies v West

June 27 -- Eastern Eyre: Cowell comfortable in top spot, Bombers win a tough one

June 27 -- Northern Areas: Review of June 21 games

June 27 -- North Eastern: Willmott's six helps RSMU to win

June 26 -- Kangaroo Island: Eagles hand hounds their first defeat

June 26 -- River Murray: Tigers shock complacent Roosters, Review of the Round

June 26 -- Far West: Byron Pickett turns out for Ceduna Blues

June 26 -- Kangaroo Island: Celebrating the Centenary

June 26 -- Northern Areas: Tigers beat Eagles

June 26 -- Spencer Gulf: Central ground Hawks

June 26 -- Great Southern: Full scores of all grades from June 21 matches

June 25 -- North Eastern: North Clare win a close one over BBH

June 25 -- Northern Areas: Trevor Kirk nominated for Footy Legend Status

June 25 -- Yorke Peninsula: Roos grab points in heart stopper, Crows win a thriller, Roosters send Cougars packing, Eagles fly home winners

June 25 -- River Murray: Round 11 review with Brendan Shakes

June 25 -- Yorke Peninsula: 16 for B Grade changed back to 18, Attendances up from 2007

June 24 -- Eyre Peninsula: Emma Pedler looks at the weekend of footy on the ABC website

June 24 -- Barossa: Alex Kennedy in great form with Tanunda

June 24 -- Northern Areas: Southern Flinders too good for Broughton/Mundoora

June 24 -- Yorke Peninsula: Eagles and Roos have upset wins

June 24 -- Mid West: Rex Foster reaches 350 games with Wudinna United

June 23 -- Hills Central: Mt Lofty has hard fought win over Uraidla

June 23 -- River Murray: Mid season wrap from the official RMFL website

June 23 -- Mid West: Round 9 updated -- includes Leading Goalkickers for each Grade

June 22 -- Terry Willoughby's wrap of South East footy played on June 21

June 22 -- Mallee: Murrayville knocks off Border Downs/Tintinara

June 22 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Nigel Fiegert kicks 12 to go to top of goalkicking Statewide

June 22 -- Barossa: Alex Kennedy kicks 10 as Tanunda continue great form

June 22 -- Adelaide Plains: Balaklava upsets Hummocks/Watchman

June 20 -- Spencer Gulf: Cats need huge lift for Showdown, Vital game for Lions

June 20 -- River Murray: Preview of tomorrow's games

June 20 -- Mallee: Must win game for Peake

June 20 -- River Murray may boycott State Championships

June 20 -- Kangaroo Island: Brave Panthers outdone

June 20 -- Western Border: Round Ten Line ups

June 19 -- Northern Areas: Stunning display by the Pies

June 19 -- The Riverland Weekly previews of: Mallee Round 8, Riverland Round 8, Riverland Independent Round 9, Mid Murray Round 11

June 19 -- North Eastern: Min/Man take charge for a win

June 19 -- Eastern Eyre: Cowell too strong for Cleve, Kimba Districts overcome Ports

June 19 -- North Eastern: Cats thump North Clare

June 19 -- Northern Zone confident for Championships in Berri

June 19 -- Spencer Gulf: Bloods give Sollies a pumping

June 19 -- Whyalla: North beats Roopena, Demons cook Chooks

June 19 -- Northern Areas: Unbeaten Roosters deliver message

June 18 -- Advertising Feature: Sport Partners can get you to the AFL Grand Final

June 18 -- Great Southern: Scores from all grades for Round 9

June 18 -- River Murray: Round Ten wrap with Brendan Shakes

June 18 -- Yorke Pen: Moonta knocks off Bute, Wallaroo beats Ardrossan, Magpies too good for Cougars, Eagles pump Bloods, Preview of Round 11

June 18 -- Eyre Peninsula: The ABC North Wests look at June 14 footy

June 18 -- Barossa: The Herald takes a look a last weekends games

June 17 -- Great Flinders: Ramblers show they are real deal

June 17 -- Port Lincoln: Eagles win in a thriller

June 17 -- Northern Areas: Orroroo moves to second spot after win over Eagles

June 16 -- Broken Hill: Results up to Round 10 now updated

June 16 -- Mid West: Round 8 summary

June 16 -- Terry Willoughby's wrap of South East footy played on June 14

June 15 -- Mallee: Lameroo shrugs off gallant Peake

June 14 -- Riverland: Waikerie takes the points off Loxton

June 14 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Sam Logan bags 8 as Naracoorte stay on top

June 13 -- Mallee: Border Downs Tintinara Premiership favourites

June 13 -- Western Border: The League is seeking applications for a new CEO plus Round 9 Line ups

June 13 -- River Murray: Roosters are in red hot form

June 13 -- Port Lincoln: Preview of tomorrows clash between Lincoln South and Tasman

June 13 -- Spencer Gulf: Preview of Sollies v Central, Can the Lions upset Port

June 13 -- Full details of the Landmark Cup held at Balaklava

June 13 -- Inter League: Hills Country account for Kangaroo Island plus a Match Report on the Parndarna v Dudley United game played on May 31

June 12 -- The Riverland Weekly Previews of Mid Murray Round 10, Riverland Round 7, Mallee Round 7, Riverland Independent Round 8

June 12 -- Great Flinders: ABC North & West's preview of footy this weekend

June 11 -- Inter League: North Eastern wins Landmark Cup

June 11 -- Yorke Peninsula: Round 10 Preview

June 11 -- Inter League: Great Southern win by 1 point over River Murray

June 11 -- Yorke Peninsula: Paskeville's Nathan Daniel debuts for Woodville West Torrens

June 11 -- Inter League: Pride restored for YP Football,

June 11 -- Inter League: Barossa far too good for Hills

June 10 -- Woomera & Dists: Round 5 recap, Andamooka wins a tight game

June 10 -- Great Flinders wins 2008 Mortlock Shield, more on the win, Maroons are champs again

June 10 -- Mid West finishes a credible third in Mortlock Shield

June 10 -- Inter-League Match Reports: Great Southern def River Murray by a point

June 10 -- Premiership Ladders updated (note only Western Border and Woomera played)

June 9 -- Terry Willoughby's wrap of South East footy played on June 7

June 7 -- Kangaroo Island: Dogs complete clean sweep of first round

June 6 -- River Murray: A wrap of May 31 matches from The Murray Valley Standard

June 6 -- Western Border: Round 8 team line ups

June 5 -- Preview of the Riverland Independent v Mid Murray match thanks to The Riverland Weekly

June 5 -- Northern Areas: Roosters too good for Magpies,

June 5 -- Barossa: A look at May 31 matches

June 5 -- Balaklava to host this weekends Landmark Cup Inter League

June 5 -- Riverland: A review of the season so far the to The Riverland Weekly

June 5 -- Mid Murray: Round Nine Scores updated (finally)

June 5 -- Mallee: A review of the season to date, thanks to The Riverland Weekly

June 4 -- Hayden Skipworth turns out for the 'Big V'

June 4 -- Great Southern: Full scores from May 31 games

June 4 -- Northern Areas: Crystal Brook makes it 7 from 7

June 4 -- River Murray: Roosters reign in Round 9 from Brendan Shakes

June 4 -- Yorke Peninsula: Bute over the Eagles, Crows beat Ardrossan, Magpies win easy as do the Demons over the Cougars

June 3 -- Great Southern: Yankalilla upsets Langhorne Creek, more on Rd 8 by Belinda Brand

June 3 -- Great Flinders: Ramblers back on target with big win

June 3 -- Port Lincoln: Round 5 Scores updated, Bostons beat Lincoln South

June 2 -- Mid West: Scores from all Grades played May 31

June 2 -- Riverland: Waikerie demolish Barmera/Monash

June 2 -- North Eastern: Round 6 Scores updated

June 1 -- Terry Willoughby takes a look at SE Footy played on May 31

June 1 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Modra kicks ten as Keith steamrolls Penola

May 31 -- Western Border: Line-ups for todays Round 7 games

May 30 -- Spencer Gulf: Can the Lions make it back to back

May 30 -- Port Lincoln: Round 5 Preview

May 29 -- Northern Areas: A wrap of matches played on May 24

May 29 -- Eastern Eyre: Rudall too good for Ports, Kimba beats Cleve

May 29 -- Kangaroo Island: Dogs scramble one point win

May 29 -- North Eastern: Full Results of all grades from May 24 games

May 29 -- May 31 Game Previews from The Riverland Weekly: Mallee, Mid Murray, Riverland, Riverland Independent

May 29 -- River Murray: A look at May 24 matches by The Murray Valley Standard

May 29 -- North Eastern: Min/Man hang on in a thriller, Hawks beat Demons

May 28 -- Barossa, Light and Gawler: A look at May 24 matches

May 28 -- YPFL Match Reports: Pasky end Bute's run, Bloods over Crows, Cougars get there in last term, Moonta over Ardrossan

May 28 -- River Murray: Round 8 wrap with Brendan Shakes (includes full details of Ramblers v Mannum which weren't in The Sunday Mail )

May 28 -- Point Pearce's Ernie Wilson gets a replacement Mail Medal

May 28 -- Trevor Kirk and Michael Wanganeen nomiated for Country Footy Legend

May 27 -- Great Southern: A look at Round 7 by Belinda Brand

May 27 -- Whyalla: West looks to be Flag favourite, North wins Friday night clash

May 27 -- Mid West: Scores from May 24 updated

May 27 -- Great Flinders: Full scores of May 24 matches

May 27 -- Port Lincoln: Bostons finally snare a win

May 27 -- Woomera and Districts: Match Report from Round 4 - Olympic Dam v Roxby

May 27 -- Yorke Peninsula: Bute unbeaten run ends

May 26 -- Mallee: No upsets in Round Six, Josh Richardson kicks 11 for the Crows

May 26 -- Northern Areas: Magpies upset Eagles, Brinkley kicks ten for Brookies

May 26 -- Terry Willoughby takes a look at SE Footy played on May 24

May 26 -- Riverland: Waikerie too good for Berri by Nick Kossatch

May 25 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Naracoorte make it 7 from 7

May 25 -- Hills Country: Kersbrook beats Kangarilla

May 23 -- River Murray: Can someone kick 100 this season?, Preview of May 24 games

May 23 -- Mallee: Preview of tomorrow's games

May 23 -- River Murray: A look at May 17 Matches

May 23 -- Inter League Match Report: Riverland outclass Mallee

May 23 -- Whyalla: Whyalla wins 3 from 4 in Inter-League

May 22 -- May 24 previews of Riverland, Riverland Independent, Mid Murray and Mallee, Thanks to The Riverland Weekly

May 22 -- Port Lincoln: Round 3 Scores (sorry for the delay)

May 22 -- Northern Areas: A look at May 17 matches

May 22 -- North Eastern: Full scores all Grades from May 17

May 22 -- Inter-League Match Report: Great Flinders v Port Lincoln, Full scores all games

May 21 -- Port Lincoln: Vote for a Footy Legend

May 21 -- Hills Central: A look at Round Six by Duane Schulz

May 21 -- Yorke Peninsula: Bute stay unbeaten, Eagles thumps Cougars, Magpies beat Crows, Demons get much needed win

May 21 -- Barossa: A look at the May 17 round including full scores of all grades

May 21 -- River Murray: Wrap of Round 7 with Brendan Shakes

May 20 -- Barossa: Tanunda look to be unbackable favourites in 2008

May 20 -- Great Southern: Wrap of  Round 6 with Belinda Brand

May 20 -- Hills Central: Battle of Leading Goalkickers looms

May 20 -- River Murray: Training squad announced for match with Great Southern

May 19 -- The ABC's look at Inter-League Footy on the West Coast last weekend

May 19 -- River Murray: Match Report from the Imperials v Meningie game

May 19 -- Premiership Tables updated

May 18 -- Terry Willoughby of the ABC takes a look at SE Footy from May 17

May 18 -- Hills Country: Corey Smelt kicks 5 as Kangarilla beats Macclesfield

May 18 -- Yorke Peninsula: Hayden Cock kicks 9 as Bute thump Ardrossan

May 18 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Modra kicks 6 as Keith win, Fiora nails 7 for Naracoorte

May 18 -- Northern Areas: Crystal Brook too good for Broughton/Mundoora

May 17 -- Riverland Independent: The Riverland Weekly's preview of Round 7

May 17 -- A preview of todays I/League game between Riverland and Mallee

May 17 -- Mid Murray: The Riverland Weekly's Preview of Round 7

May 17 -- Western Border: Today's line ups

May 16 -- River Murray: Preview of Round 7

May 16 -- Mallee: A wrap of May 10 matches

May 16 -- Northern Areas: Mark Horner's ten goals, plus other news from May 10

May 16 -- Spencer Gulf: Lions need plenty of spiritPlenty at stake at Port Augusta   

May 16 -- Western Border: Tribunal News

May 16 -- North Eastern: Full scores from all grades in the Round

May 16 -- River Murray: Brendan Shakes takes a look at Round 6

May 16 -- Spencer Gulf: Bulldogs prove too good for SolliesSouth beats Lions

May 16 -- River Murray: Two youngsters make State Under 18 squad

May 16 -- Hills Central: Round Five Wrap

May 15 -- Country Footy Shake up in 2009

May 15 -- River Murray: Blues forwards punish the Roos

May 15 -- Northern Areas: Crystal Brook stays unbeaten

May 15 -- North Eastern: Min/Man too good for RSMU

May 15 -- Port Adelaide Players visit Riverton

May 15 -- Great Southern: Results from all grades on May 10

May 14 -- KNTFL: Full scores of May 10 (sorry for the delay)

May 14 -- Mid South East: Full scores of May 10 games

May 14 -- Mid Murray: Results from Round 6

May 14 -- Hills Central: Birdwood grabs first win for Round 14, 2006, more from Duane Schulz

May 14 -- Premiership Tables Updated

May 14 -- YP Match Reports: Bute over Wallaroo, Cougars claw Kadina, Crows over Moonta, Magpies outfly Eagles

May 14 -- Yorke Peninsula: Pink galore and the footy & netball

May 13 -- Barossa: A look at May 10 matches uncluding full scores of all grades

May 13 -- Great Southern: Belinda Brand's look at Round 5

May 13 -- ABC North and West summarises Eyre Pen. Footy from May 10

May 13 -- River Murray: Match Reports from The River Murray Standard of Round 6

May 13 -- Mid West: Full Results updated for Round 5

May 12 -- Riverland: Ricciuto kicks five as Waikerie beats Renmark

May 12 -- Naracoorte beats Keith, more on the SE from the ABC's Terry Willoughby

May 12 -- Mallee: Hawks stay unbeaten after Round 4

May 11 -- Barossa: Gawler Central proves too good for South Gawler

May 11 -- Northern Areas: Matt Horner kicks ten as Eagles beat Tigers

May 11 -- Eastern Eyre: Round 3 Scores updated (was missing Cowell v Kimba Dists result)

May 10 -- Northern Areas: Crows and Power players visit this weekend

May 9 -- Northern Areas: Roosters storm home for big win

May 8 -- Barossa: A closer look at May 3 matches, South Gawler has big win over Nuri

May 8 --North Eastern: North Clare exposes Hawks

May 8 -- Hills Central: Round 4 wrap with Duane Schultz

May 7 -- River Murray: Round Five report with Brendan Shakes

May 7 -- Yorke Peninsula: Bloods holds on, Demons destroy Dogs, Roos win nailbiter, Crows outfly Eagles

May 6 -- Western Border: AFL Players to visit Border matches this weekend

May 6 -- Great Southern: Round 4 Wrap from Belinda Brand

May 6 -- Western Border: Under 18 squad released

May 5 -- Far West: Round 2 Scores now up to date

May 5 -- ABC North & West wrap of the weekend in Eyre Peninsula footy

May 5 -- Premiership Ladders Updated

May 5 -- Hills Country: Round 5 are up including Echunga's win over Meadows yesterday

May 5 -- Mid West: Results from all grade up for Round 4

May 4 -- Northern Areas: Eagles wings are clipped, Crystal Brook stay unbeaten

May 4 -- ABC's Terry Willoughby takes a look at South East Footy on May 3

May 4 -- Riverland: Full-on Monty exposes Berri

May 4 -- Mallee: Pinnaroo beats Peake in Round 3

May 4 -- Mid West: Wudinna United grabs first win of season

May 4 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Demons thrash Borders

May 4 -- Yorke Peninsula: Ardrossan finally crack a win

May 3 -- Spencer Gulf: Sean Holden's report on the ANZAC Day clash

May 2 -- Western Border: Round 4 team line-ups

May 2 -- Great Southern: Full scores of all grades from last weekend

May 1 -- River Murray: The Murray Valley's look at Round 4

May 1 -- Mallee: Profile on former Pinnaroo player Nathan Brown

May 1 -- Spencer Gulf: Preview of Ports v Lions, Noted sportsman Laurie Veal dies

May 1 -- Port Lincoln: Preview of Round 2 clash between Waybacks and Mallee Park

May 1 -- Weekend Previews Courtesy of The Riverland Weekly: Riverland Rd 3, Riverland Ind Rd 3, Mid Murray Rd 5, Mallee Rd 3

May 1 -- North Eastern: North Clare over BBH at Burra

May 1 -- Northern Areas: Roos surge over line

April 30 -- Mid Murray: Scores from Round 4 now in and corrections mate

April 30 -- Northern Areas: Report on Round 2

April 30 -- River Murray: Round 4 Summary by Brendan Shakes

April 29 -- Barossa: Early soul searching session at Barossa Districts

April 29 -- Yorke Pen: Round 4 reports - Pasky beats Roos, Cougars suprise Crows, Roosters over the Bloodhounds, Eagles too good for Wallaroo

April 29 -- Great Southern: Big crowd turns out for ANZAC day clash

April 29 -- Barossa: Wrap of April 25, 26 matches

April 29 -- Yorke Pen: Youngsters in Woodville/West Torrens Country Zone team

April 29 -- Port Lincoln: Full scores of all Grade from the Opening Round

April 29 -- River Murray: Todd Downs reaches 200 games

April 29 -- Mid SE: Kongorong coach suspended for 4 games

April 28 -- River Murray: Notes on Round 4 from the RMFL website

April 28 -- The ABC's wrap on the weekend of footy on Eyre Peninsula

April 28 -- Mid West: Scores from all Grade updated

April 28 -- Western Border: Portland smashes Heywood, West Gambier still unbeaten

April 28 -- YP: Bute now 4 from 4, Cougars have first win

April 28 -- ABC's Terry Willoughby looks at Footy in the South East

April 28 -- Broken Hill: At last scores from the opening Three Rounds

April 27 -- Kowree, Naracoorte & Tatiara: Modra kicks 5 as Keith beats Bordertown

April 26 -- Mid SE: Odgers kicks 11 as Glencoe beats Kalangadoo

April 26 -- Woomera & Dists: Wins for Roxby and Olympic Dam in Round 1

April 25 -- River Murray: Preview of Anzac Day game - Imperials and Ramblers

April 25 -- Western Border: Round 3 line ups courtesy of wbfl.com.au

April 25 -- River Murray: Match Reports from Apr 19, Tailem break long drought, Imps over Mypo, Ramblers tame Jervois

April 25 -- Port Lincoln: Preview of today's Anzac Day clash, Marble Range and Mallee Park

April 24 -- NEFL: Round One Preview

April 24 -- Barossa: Round 1 review

April 24 -- Eastern Eyre: Cleve start strong, Cats over Rudall

April 24 -- Spencer Gulf: Hawks thrash Bloods, Sollies start well but run out of gas, Rd 2 preview

April 23 -- Western Border: Inter-League squad released

April 23 -- Great Flinders: Full scores from all Grades in the Opening Round

April 23 -- Whyalla: Demons 3rd quarter blitz, Bays win in close finish

April 23 -- Eastern Eyre: Full scores from Round 1

April 23 -- Yorke Pen: News from The YP Country Times: Paul Lindsay recruited to Moonta, Eagles too good for Ardrossan, Wallaroo rolls Kadina, Moonta pumps Pasky, Bute still unbeaten

April 22 -- Great Southern: Belinda Brand takes a look at Round 2

April 22 -- Rob McLean writes about the struggles in the Mallee, Murray and Barrier areas in a series of articles courtesy of The Riverland Weekly

April 22 -- Hills Central: Big margins the order of the day in Round 2

April 22 -- Check out SAFOOTY.net - home of the most passionate footy fans around

April 22 -- River Murray: Articles from The Murray Standard from Round 2 (April 12) published April 21 Ramblers reign, Roos open account, Jervois snare first win

April 22 -- Spencer Gulf: New talent to emerge in SGL

April 21 -- A look at the ABC's outstanding coverage of EP Footy played on April 19

April 21 -- Mid West: Scores from all Grade in Round 2 updated

April 21 -- Eastern Eyre: Wins for Cleve and Cowell in the Opening Round

April 21 -- Northern Areas: Eagles win Grand Final Re-Match

April 21 -- Barossa: Draw at Angaston in Opening Round

April 21 -- Adelaide Plains: Eagles back to the winners list in Round 2

April 20 -- River Murray: Tailem Bend has first win since 2006

April 20 -- Riverland: Roos start the RFL season with a win

April 20 -- A look at April 19 footy in the South East with the ABC's Terry Willoughby

April 20 -- Great Flinders: Gus Glover kicks 10 as Lock thrash Ramblers

April 20 -- Yorke Pen: Bute stay unbeaten after win over the Crows

April 18 -- Great Flinders: Preview of Round 1,  A look at Tumby Bay

April 18 -- Port Lincoln: A look at Marble Range

April 17 -- Mid West: Full details of all Grades for Round 1Clearances fully updated

April 17 -- Hills Central: Ironbank just beats Onkas

April 17 -- Spencer Gulf: Central tipped to make top four , South gains experience for '08, West Augusta - Can they do it again

April 17 -- Western Border: North's Jamie O'Neill celebrates 200 games

April 17 -- Whyalla: Roopena easily beat Centrals, Bays defeat North

April 17 -- Western Border: Round 2 lineups

April 17 -- Barossa: Preview of Barossa Dists, Freeling and Gawler Central for 2008

April 17 -- River Murray: Round 2 report from Brendan Shakes

April 17 -- Barossa: News from Peter Argent's "In the Zone" column

April 16 -- ABC's wrap of April 12 football in the South East

April 16 -- Yorke Peninsula: Preview of Round 3

April 16 -- Hills Central: Mt Lofty title defence hits hurdle

April 16 -- Western Border: Personals reasons causes Brown to step down

April 16 -- Yorke Peninsula: Moonta beats the Eagles, Bute pumps the Cougars, Crows over Bulldogs, Bloods over Roos

April 15 -- Whyalla: Wins in Round 1 to Weeroona Bay, West and Roopena

April 15 -- Great Southern - Round One review from Belinda Brand

April 14 -- River Murray: Round 3 Preview, Results from all grade in Round 2

April 14 -- Mid South East: Glencoe comes from behind to beat Nangwarry

April 14 -- Mid Murray: Blanchetown/Swan Reach stay unbeaten

April 14 -- Adelaide Plains: Balaklava comes from behind to beat Hummocks Watchman

April 13 -- Hills Country: Hill kicks 10 in big win for Torrens Valley

April 13 -- Hills Central: Graetz kicks nine as Mt Barker thrash Lobethal

April 13 -- Mid West: Round One results

April 13 -- Yorke Peninsula: Big Wins for Bute, Moonta and the Crows

April 11 -- River Murray: More on the opening Round from Brendan Shakes

April 11 -- Mallee: Karoonda gain players ahead of season start by Zoe Howard

April 11 -- Western Border: Round One line-ups

April 11 -- Trial match report: Eyre United v Ports played April 5

April 10 -- Barossa, Light & Gawler: Tribute to "Pitty"

April 10 -- Great Southern: First ever Anzac Day clash coming up

April 10 -- River Murray Match Reports: Jervois and Imps draw, Tigers maul Bears,

Ramblers easily beat Mannum

April 10 -- Spencer Gulf: Check out Ports new website

April 9 -- Whyalla: South wins Pre-season Cup

April 9 -- BL & G: Trail match news

April 9 -- Mid West: A look at Wirrulla's chances in 2008

April 9 -- YP: Reports from the YP Country Times: Round review, Pasky def Cougars, Ardrossan draw at Wallaroo, Kadina def Eagles, Bute beats Moonta

April 8 -- Mid West: Season Preview

April 8 -- Western Border: Can North Gambier rise? plus  East Gambier season preview

April 8 -- Tony Fielke to coach SA Country Side

April 8 -- News on the Breast Cancer awareness Round in the South East

April 7 -- Kangaroo Island:  2008 Program now available

April 7 -- River Murray: Round One preview

April 7 --YP: Pasky too good in Grand Final re-match, a review of Round One

April 6 -- River Murray: "The Fielke files" a wrap of Imperials draw with Jervois

April 3 -- River Murray: Check out Imperials website for the latest

April 3 -- Check out the new River Murray FL Website

April 3 -- River Murray: Season preview from the Murray Valley Standard

April 2 -- Keith Nutt to coach Northern Zone in 2008 Carnival

April 2 -- BL&G: Preview of South Gawler, Kapunda & Willaston's chances in 2008

April 2 -- Ben Gunning stars for Country against City at AAMI Stadium

April 2 -- YPFL: Preview of the season ahead in the YP Country Times

April 1 -- YP: Season Preview -- Round One starts April 5

April 1 -- Riverland Superdogs off to top start

April 1 -- Hills: Onkas determined to go one better

March 29 -- WBFL: Elastoplast Pre-Season Cup Results

March 28 -- Mid West: Clearances update

March 27 -- River Murray Season Preview

March 26 -- Jay Schulz plays big part in Richmond's opening win

March 26 -- WBFL: New players to feature in Elastoplast cup this weekend

March 25 -- BL&G: Preview of Angaston, Nuri and Gawler Centrals chances in '08

March 25 -- News in and around the Port Lincoln FL

March 25 -- Eastern Eyre Program for 2008

March 20 -- Sports Clubs bad debt

March 19 -- Riverland and Riverland Independent Fixture Lists

March 17 -- Buckleboo "burnt" by Kimba Districts

March 14 -- Broken Hill Fixtures for 2008

March 13 -- KNTFL Draw for 2008

March 11 -- Kevin Douglas to coach Western Border

March 10 -- Far West Footy Draw Released

February 28 -- countryfooty.com.au becomes the official page for the Mid West FL

Feburary 26 -- Program for Spencer Gulf in 2008

February 22 -- Tatiara wins Country Cricket Carnival

Feburary 17 -- Five Leagues into Three on the West Coast?

February 16 -- News from the South Gawler Lions' den (Barossa)

February 15 -- 2008 Draw for Hills Central League

February 14 -- Karoonda struggling for numbers in the Mallee

February 13 -- YPFL Season to go ahead as planned

February 12 -- Details of KNTFL coaches in 2008

February 5 -- Crucial year for Richmond and Yorke Peninsula lad Jay Schulz

February 1  -- Angaston FC seeks players for 2008

January 31

2008 Programs announced for Great Southern, Adelaide Plains and Mallee

January 15

Barossa Light and Gawler Provisional Program for '08

January 9

Tanunda Recruits Tasmanian Ben Britton

 

 

click here for 2008/09 advertising rates for countryfooty.com.au - it's great value!!!!

Google search