2012 MAIL MEDALISTS

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

SPONSORS

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far North

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Yorke Peninsula

LINKS

BEST TEAM EVER

RYAN DARLING WINS HIS SECOND NORTH EASTERN MAIL MEDAL

Ryan Darling (Blyth/Snowtown)      21

Zac Hier (RSMU)                                       20

Bill Sandow (Min/Man)                         20

Mitch Lawrie (Min/Man)                      18

Louis Martin (South Clare)                   15

SHANE JORDAN OF MOONTA WINS YP MAIL MEDAL

Shane Jordan (Moonta)   21

Jono Lee (Kadina)              20

Josh Lawson (Kadina)     18

REECE FRANCIS WINS PORT LINCOLN MEDAL

Reece Francis (Tasman)               32

Matt Keatley (Wayback)              24

Matt Parker (Marble Range)       23

PORTLOCK WINS GREAT SOUTHERN MEDAL

Mitch Portlock  (Willunga)               21

Sam Baulderstone (Mt Compass)    20

Lachlan McGregor (Lang Creek)     18

BRATTON TAKES OUT THE WHILLAS MEDAL

Waikerie mid-fielder Michael Bratton took out the Whillas Medal held at the Berri Resort Hotel on Monday 10 September.

VOTING

Michael Bratton (Waikerie)                 23

MIchael Smart (Barmera Monash)   18

THREE WAY TIE IN THE BAROSSA

Jason MacKenzie, Kapunda; Luke Wells, Tanunda and Sam Agars, Tanunda all tied on 14 votes on Monday night for the Schluter and Mail Medals for being judged the Fairest and Most Brilliant A-Grade Footballers playing in the Barossa, Light & Gawler Football Association during the 2012 season.

Jason also won the medal in 2001, while Sam was runner-up in 2010, three votes behind Angaston’s Craig Harvey.

Jason is the first Kapunda player to win it since Michael McCarthy in 2004 and it’s the 13th medal won by Kapunda and the 18th and 19th medals won by Tanunda. Tanunda’s last winner was Malcolm Greenwood in 2006.

Last year’s winner, Sam Walton of Willaston polled ten votes.

The winning score of 14 votes was the lowest winning tally since Matt Davoren won with 14 for Nuriootpa in 1986 and Jeff Gerlach, Nuriootpa and Lindsay Schmidt, Robertstown tied with 14 in 1977, the year that Angaston’s Tim Jackson won on the former countback rule but was ineligible.

 

NORTHERN AREAS MEDAL WON BY JOHN NICHOLAS

John Nicholas     (Orroroo)               23

Cody Turner (Southern Flinders)    19

Adam Noonan  (Crystal Brook)        19             

 

KANGAROO ISLAND

Nathan Trethewey (Parndarna)  

 

HILLS CENTRAL

Lucas Block (Mt Barker)

 

HILLS COUNTRY

Daniel Miller (Kersbrook)

DALE PAYNE WINS THE RIVERLAND INDEPENDENT MEDAL

Dale Payne  (Blanchetown/Swan Reach)    24

Jamie O’Callaghan (Ramco)                             21

Andrew Lloyd (Paringa)                                    21

Tristan Jackson (Paringa)                                 21

Chris Rudiger (East Murray)                           20

NICK CUNNINGHAM WINS IN EASTERN EYRE

Updated - August 31, 2012

Nick Cunningham from Ports polled 23 votes.

We'll place more info on the place getters as they come to hand

For more info visit The Eyre Tribune Website

JARED GREENBANK OF KANIVA WINS VIRGO MEDAL

KNTFL RESULTS - COUNT HELD ON AUGUST 29, 2012

Jared Greenbank (Kaniva Leeor United) 26 Votes

Sebastian Guilhaus (Kaniva Leeor United) 22

Tim Walsh               (Lucindale)                   19
Peter Featherston   (Padthaway)                  19
Ryan McInerney     (Lucindale)                   18
Jake McGrice          (Mundulla)                    17
Mitch Hartree          (Naracoorte)                15
Grady Obst              (Mundulla)                   13

BRAD HAZELGROVE WINS GREAT FLINDERS

Updated August 27, 2012

A Grade:

Brad Hazelgrove

Cougars

47

Michael Crettenden

United Yeelanna

40

Andrew Hetzel

Lock

35

U21:

Stuart Richardson

Tumby Bay

8

U18:

Dylan Wandner

Cummins Kapinnie

4

For Medal results in other grades go the Great Flinders page

MALLEE MAIL MEDAL WON BY MICHAEL WORSMAN

MURRAYVILLE player/coach Michael Worsman is the 2012 Mallee Football League Mail medallist.

The Mail Medal count was held at Murrayville on Sunday. He finished on 24 votes, ahead of Border Downs-Tintinara’s Patrick Barrett (19 votes) and Karoonda’s Ben Quinn (17)

MAIL MEDAL CLUB
VOTES
Michael Worsman Murraville 24
Patrick Barrett BDT 19
Ben Quinn Karoonda 17
Hayden Thorpe Lameroo 13
Tyron Bennetts Pinnaroo 12


For more on his win go to The Murray Valley Standard website

DAVID WRIGHT WINS MAIL MEDAL

A Grade Mail Medallist - David Wright Blues Football Club
B Grade: Blackham Medal - Brenton Kloeden - Blues Football Club

FAR WEST MAIL MEDAL WON BY JAKE BRUCE

Jake Bruce of Central Eyre has won this years Medal. He also won the Flow FM award. Jay Williams of Elliston was the runner-up.

Other Medalists:

Reserves - Montgomerie Medal Damien Little – Elliston

Runner Up Montgomerie Medal Clayton Perry – Wirrulla

Colts - Lockwood Medal Lance Appleby – West Coast Hawks

Doug Fox Medal (Runner up) Izaac Boylan - Wudinna United