2015 MAIL MEDALISTS

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

SPONSORS

MAIL MEDALISTS

2014   2012

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far North

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Yorke Peninsula

LINKS

BEST TEAM EVER

YORKE PENINSULA WON BY JOSH LAWSON

Josh Lawson (Kadina)         24 votes

Mark Dolling (Paskeville)  17

 

ADELAIDE PLAINS WON BY NED SECCAFIEN

Ned Seccafien (Two Wells)    26

Brad Robertson (Virginia)       24

Joel Montgomerie (Mallala)  18

 

HILLS DIVISION TWO WON BY JOHN McDONALD

John McDonald (Bridgewater/Callington)  27 votes

Haydn Gamma (Nairne/Bremer)  20

Mark Thomas (Meadows)              18

 

HILLS DIVISION ONE WON BY SCOTT PAUL

Scott Paul (Hahndorf)    20 votes

Tim Jenkin (Lobethal)     17

Matt Jenkin (Lobethal)  16

 

GREAT SOUTHERN WON BY RIGBY BARNES

Rigby Barnes (Encounter Bay)  35

Peter Hoban (Mt Compass)         18

It was the second year in a row Barnes had won the Medal

 

FAR NORTH WON BY JAMES TELFER

James Telfer (Roxby Dists)     26 votes

Michael Shaw (Olympic Dam) 21

Clayton Millard (East Roxby)  20

 

RIVERLAND - WHILLAS MEDAL ENDS IN A TIE

BETWEEN PETER SAFA AND AARON DART

Tied between Peter Safralidis (Berri)

and Aaron Dart (Barmera Monash)

Third was Grady Obst (Berri)

 

NORTHERN AREAS WON BY LUKE KAPITOLA

Luke Kapitola (Crystal Brook)        27 votes

Joel Palmer (Southern Flinders)     24

Campbell Combe (Crystal Brook)   23

 

MALLEE WON BY PATRICK BARRETT

Patrick Barrett BDT 17
Zakk Bullard Karoonda 16
Shaun Walker Lameroo 13

 

GREAT FLINDERS WON BY XAVIER WATSON

Xavier Watson (United Yeelanna) 50 votes
Runner Up - Bradley Hazelgrove (Cummins Kapinnie)  37

Best Under 21 - Jack Jacobs (Tumby Bay) 26 votes

Runner Up - Luke Wilkins (Eyre United) 14 votes

 

BAROSSA LIGHT & GAWLER WON BY JASON BLAKEMORE

Jason Blakemore Gawler Central   20 votes

Jackson Baldwin Nuriootpa       18

Brad Mercer Gawler Central      12

Adam Turrell Kapunda                  12

Patrick White South Gawler       12

 

FAR WEST WON BY DOM DENTON OF THEVENARD

Dom Denton (Thev) 33 votes

Cody Colbung (Koonibba) 24

Brodie Chandler (Westies) 24

Jake Warmington (Westies) 22

(With thanks to Brad Bowman)

 

MID WEST WON BY DILLON MONTGOMERIE

Dillon Montgomerie (West Coast Hawks)    28 votes
Jarden Stoetzer           (Wirrulla)                         26

Heath Zwar                  (Wudinna United)         26

Dale Montgomerie  (West Coast Hawks)      25

Scott Feltus                 (Western Districts)        25