PREVIOUS SEASONS 

2016   2017

2012  2013 2014  2015

2011     2010     2009    

2008     2007    2006

PREMIERS FROM  PREVIOUS SEASONS

Phone Chris on 8264 9999 for all your

conveyancing needs
1283 North East Road Tea Tree Gully SA 5091

 

Barossa Light Gawler Report at 5.05pm Fridays and 9.05 am Saturdays

BAROSSA, LIGHT AND GAWLER FOOTBALL

Teams: Angaston, Barossa District, Freeling, Gawler Central, Kapunda, Nurioopta, South Gawler, Tanunda, Willaston

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

Finals Schedule

SPONSORS

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far North

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Yorke Peninsula

LINKS

BEST TEAM EVER

BAROSSA DISTRICT GO BACK TO BACK

Grand Final at Nuriootpa on September 23, 2017

Kapunda

1.0

1.2

8.7

8.8 (56)

Barossa District

1.3

5.6

6.9

9.15 (69)

Best: Barossa District - T. Miles, L. Kent, B. Cummings, M. Bratton, A. Obst, M. Baraglia. Kapunda - W. Champion, A. Jolly, R. Hocking, T. Kerr, C. Matters, D. Costanzo. Goals: Barossa District – not av. Kapunda - B. Taylor 2, W. Champion 2, T. Hocking 2, A. Jolly, M. Cussadia

 

2018 Program

April 7 - Round 1

Willaston v Gawler Central

Kapunda v Nuriootpa

Tanunda v South Gawler

Barossa District v Freeling

Ike Zerk Cup

Bye Angaston

 

April 14 - Round 2

Gawler Central v Angaston

Nuriootpa v Willaston

South Gawler v Kapunda

Freeling v Tanunda

Bye Barossa District

 

Round 3 ANZAC ROUND 

April 21 Willaston v South Gawler

Heinrich/McGahan Cup

April 25 Angaston v Nuriootpa

April 28 Kapunda v Freeling

Mickan/Shanahan Cup/Pitman Medal

Tanunda v Barossa District

Bye Gawler Central

 

May 5 - Round 4

South Gawler v Angaston

Freeling v Willaston

Barossa District v Kapunda

Nuriootpa v Gawler Central

Bye Tanunda

 

May 12 - Round 5

Angaston v Freeling

Willaston v Barossa District

Kapunda v Tanunda

Gawler Central v South Gawler

Tom Symes Cup

Bye Nuriootpa

 

May 19 - Round 6

Barossa District v Angaston

Tanunda v Willaston

Freeling v Gawler Central

South Gawler v Nuriootpa

Bye Kapunda

 

May 26 - Round 7

Angaston v Tanunda

Willaston v Kapunda

Gawler Central v Barossa District

Nuriootpa v Freeling

Bye South Gawler

 

June 2 - Round 8

Kapunda v Angaston

Tanunda v Gawler Central

Barossa District v Nuriootpa

Freeling v South Gawler

Bye Willaston

 

June 9 June long weekend bye

 

June 16 - Round 9

Angaston v Willaston

Gawler Central v Kapunda

Tanunda v Nuriootpa

George Heath Cup

South Gawler v Barossa District

Bye Freeling

 

June 23 - Round 10  

Nuriootpa v Angaston

Rosenberg/Schubert Cup

Barossa District v Tanunda

Freeling v Kapunda

South Gawler v WillastonAhern Cup

Bye Gawler Central

 

June 30 - Round 11

Angaston v Gawler Central

Willaston v Nuriootpa

Kapunda v South Gawler

Tanunda v Freeling

Bye Barossa District

 

July 7-8 Zone Championships at Renmark

 

July 14 - Round 12

Gawler Central v Willaston

Stephen Connelly Cup

Nuriootpa v Kapunda

South Gawler v Tanunda

Freeling v Barossa District

Bye Angaston

 

July 21 - Round 13

Angaston v South Gawler

Blue & White Cup/McGrath Medal

Willaston v Freeling

Kapunda v Barossa District

Gawler Central v Nuriootpa

Bye Tanunda

 

July 28 - Round 14

Freeling v Angaston

Barossa District v Willaston

Tanunda v Kapunda

South Gawler v Gawler Central

Bye Nuriootpa

 

August 4  - Round 15

Angaston v Barossa District

Willaston v Tanunda

Gawler Central v Freeling

Nuriootpa v South Gawler

Bye Kapunda

 

August 11 - Round 16

Tanunda v Angaston

Pech Cup/Kleinig Medal

Kapunda v Willaston

Barossa District v Gawler Central

Freeling v Nuriootpa

Bye South Gawler

 

August 18 - Round 17

Angaston v Kapunda

Gawler Central v Tanunda

Nuriootpa v Barossa District

South Gawler v Freeling

Bye Willaston

 

August 25 - Round 18

Willaston v Angaston

Kapunda v Gawler Central

Nuriootpa v Tanunda

Barossa District v South Gawler

Bye Freeling

 

Finals

September 1 1st Semi Final at Kapunda

September 8 2nd Semi Final at Gawler Oval

September 15 Preliminary Final at Angaston

September 22 Grand Final at South Gawler