Click here for the latest from the South Australian Jockey Club

LATEST NEWS FROM COUNTRY FOOTY IN SOUTH AUSTRALIA......older articles being updated all the time

countryfooty.com.au Editor Lawrie Colliver was at the Ashes series for The Riverland Weekly: click on the dates to read more: Aug 27, Aug 20, Aug 13, Aug 6, July 30, July 23, July 16, July 9, July 2, June 25, June 11

Click here for more on the Wakefield Sports Clinic

Home

Latest Scores

Latest News

Ladders

2009 Ladders

2008 Ladders

2007 Ladders

2006 Ladders

2008 News Archive

2008 Mail Medalists

2007 Mail Medalists

Best Club in SA

Finals Schedule

2008 Grand Finals

2007 Grand Finals

2006 Grand Finals

SPONSORS

The Marble Bar

Classifieds

LEAGUES

Adelaide Plains

Barossa Light and Gawler

Eastern Eyre

Far West

Great Flinders

Great Southern

Hills Central

Hills Country

Kangaroo Island

Kowree, Naracoorte & Tatiara

Mallee

Mid Murray

Mid South East

Mid West

Northern Areas

North Eastern

Port Lincoln

River Murray

Riverland – Independent

Riverland – RFL

Spencer Gulf

Western Border

Whyalla

Woomera & Districts

Yorke Peninsula

2006 Country Champs

2006 Mail Medalists

BEST TEAM EVER

December 30:

Great Southern: Greg Brand back to coach Encounter Bay in 2010

December 23:

Riverland Independent: Riverland allows Blanchetown/Swan Reach in

December 14

Port Lincoln: Carl Semmler to coach Tasman, Hayden Parker back at Marble Range as playing coach

Barossa, Light & Gawler: Program for 2010 released

December 10

Great Southern: Barry Pilmore to coach Willunga in 2010

December 9

North Eastern: Ryan Darling back training with Sturt, North Clare to be coached by George Coles in 2010

December 5

Whyalla: South welcomes Travis Hole as Senior Coach

December 2

Northern Areas: Orroroo gets involved in Quorn debate

November 30

North Eastern: Brian (Butch) Smith to coach BSR in 2010

Great Southern: Approved player points system to change, Michael Simmons to coach Victor Harbor in 2010

November 25

Spencer Gulf: Margaret Nobbs win Volunteer of year award

Mid Murray: League to disband at the end of 2009

November 19

Riverland: Loxton North to be coach by club legend Craig Wooldridge in 2010

Riverland: Rod Hankin to coach Berri

November 10

Riverland Independent: Vivi Healy becomes the first female Club President at Lyrup

New Pages added: Leading Goalkickers since 2006, Yorke Peninsula Premierships, Great Southern Premierships,  Riverland Football League Premierships

November 8

KNTFL: Carberry signs to coach Kyby

November 1

Yorke Peninsula: CMS Crows Wes Farley signs with Kapunda

North Eastern: Marlene Kleinig recieves Administrator of the year award

Spencer Gulf: $100,000 upgrade for Memorial Oval in Port Pirie

October 28

Northern Areas: Scott Brand re-appointed to coach Southern Flinders in 2010

North Eastern: BBH holds its Premiership Dinner

Great Southern: Ryan Lewis to coach Yankalilla in 2010

Spencer Gulf: Matt Ganley appointed coach of Port

October 21:

Yorke Peninsula: Hayden Skipworth calls it quits from the AFL,  David Westbrook finishes up with Woodville/West Torrens

Northern Areas: Centenary Dinner a big hit

Great Southern: Paul Sherwood to coach Langhorne Creek in 2010

River Murray: Club nominate top 5 players of all time

October 14

North Eastern: 1979 Inter-League team re-unites

Barossa: Nuriootpa lad Jay Nash returns to SA

Great Southern: Clay Sampson to coach Myponga/Sellicks

Mid Murray: Sedan/Cambrai seeks Football and Netball coaches for 2010

Yorke Peninsula: Urania lad Jay Schulz comes home after busy trade week

Barossa: Matthew Dawes wins Angaston Best & Fairest

October 7

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kyby Best & Fairest won by Shaun Price

Yorke Peninsula: Stansbury lad Bernie Vince wins Adelaide Crows Best & Fairest

September 29

Yorke Peninsula: Auskick funding for CY Cougars

September 25

Barossa: Tanunda makes it back to back

Whyalla: Roos win 7th Premiership

September 24

Adelaide Plains: Mallala wins Flag in 100th year

September 23

Yorke Peninsula: Paskeville requires an A & B Grade Coach for 2010

North Eastern: Ryan Darling dominates Medal Count

September 22:

Yorke Peninsula: Eagles fly high for Back to Back, Grand Final Crowd a record breaker, Bernie Vince highest Adelaide Crow vote getter at Brownlow

Port Lincoln: Match report on Mallee Park's Grand Final win

September 21

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Report on Grand Final plus a photo of the happy Demons

Western Border: Match Report on South Gambier's triumph

River Murray: Brendan Shakes reviews Imperials big Grand Final win

Terry Willoughby gives his thoughts on the final weekend of footy in the SE

September 20

Whyalla: Roopena wins Grand Final

Yorke Peninsula: Southern Eagles go back to back

North Eastern: BBH Rams win its first Premiership

Port Lincoln: Mallee Park too strong for Marble Range in Grand Final

Barossa, Light & Gawler: Tanunda goes back to back

Spencer Gulf: Central over come Port to win 2009 Flag

Great Southern: Willunga makes it six flags in a row

Hills Central: Uraidla Dists too good for Blackwood in Grand Final

Adelaide Plains: Mallala Magpies too strong in Grand Final

September 19

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Dixon's 7 goals ensures Grand Final win over Keith

Western Border: South Gambier too good for east in Grand Final

September 18

Spencer Gulf: Centrals big chance at Premiership glory

Kangaroo Island: Parndarna Roosters too good in Grand Final

September 17

The Riverland Weekly reviews the Grand Finals in the Riverland, Mallee & Mid Murray

Adelaide Plains: Mallala's Liam Whitwell wins League Medal

Great Southern: Willunga and Strathalbyn set to battle in Grand Final

September 16

Northern Areas: It's the year of the Tiger

North Eastern: Cats eight goal last term puts them in Grand Final

Eastern Eyre: Cats takes out the Premiership, Rams win the B Grade

September 15

Northern Areas: Eagles lose Grand Final, B Grade triumph for Duff's men

Whyalla: West make it through to Grand Final

North Eastern: Cats looking for third flag in four years

Yorke Peninsula: Moonta outclass Bute in Prelim, Mail Medal won by Bute's Andrew Moritz, Grand Final preview

September 14

The ABC North & West website looks at all the Grand Final Action from the weekend

Mid West: West Coast Hawks triumph, wins for Elliston in B Grade & Colts

Terry Willoughby reviews Mt Burr's win in the Mid SE, plus all the Prelim Final action

Riverland: Nick Kossatch reviews Renmark massive Grand Final win over Loxton

Mid South East: Mt Burr wins the 2009 Flag

September 13

Hills Country: Kersbrook makes it back to back with win over Torrens Valley in Grand Final

River Murray: Mannum into the Grand Final, report from Brendan Shakes

Great Southern: Strath beats Langhorne Creek in Prelim Final

Eastern Eyre: Cowell Premiers in 2009

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith follows Naracoorte into Grand Final

Whyalla: West ends North's season in Preliminary Final

Spencer Gulf: Port too good in Prelim Final

Mid Murray: Robertstown come from behind to win Grand Final

Mallee: Lameroo does it again

September 12

Go to Latest Scores for most results from today

Kangaroo Island: Parndarna makes it back to back win Grand Final win

Western Border: South Gambier hangs on to win Prelim Final

September 11

Eyre Peninsula Grand Finals previewed on the ABC North & West website

Amateur League: Salisbury North requires coaches & trainers for 2010 season

2009 Grand Finals page added

Spencer Gulf: Preview of the Prelim Final Port v Central, Umpires call for power to "Sin bin"

September 10

The Riverland Weekly previews the Mid Murray and Riverland Grand Finals, looks back on the exciting Independent Grand Final and reviews the Whillas Medal, Young Tigers seek glory

Kangaroo Island: Eagles tough it for a shot at the flag

Great Flinders: Tumby Bay v Ramblers Grand Final Preview

Port Lincoln: Matt Keatley wins Mail Medal, Prelim Final Preview Marble Range v Wayback

North Eastern: BBH fly into Grand Final with big win over Min/Man

Northern Areas: More on Broughton/Mundoora's win in the Prelim Final

September 9

Riverland: Grand Final preview from Nick Kossatch

Barossa, Light & Gawler: Shaun Baker from Willaston wins Schulter Medal, Team of the Year announced, South Gawler has a new coach - Andrew Milligan

Eastern Eyre: Match report from the Prelim Final, Grand Final skippers with G/F trophy

Spencer Gulf: Centrals into the Grand Final in a thriller, 300 games up for Ashley Fullerton, Prelim Final Preview, 7 footballers enter Port Augusta's Hall of Fame

September 8

Mid West: Preview of this weeks Grand Final

Yorke Peninsula: Eagles strom into Second Semi, Bute wins First Semi at Ardrossan, , Preview of the Pelim Final,

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Adam Pitt wins the Virgo Medal

Northern Areas: Report on the Eagles win in the Prelim Final, Eagles poll well at Medal count

River Murray: Tyson Wait wins Mail Medal

North Eastern: Cats into the Preliminary Final

Whyalla: Leigh Symons wins the Mail Medal

September 7

Port Lincoln: Mallee Park eases into the Grand Final

Eastern Eyre: Kimba Dists to join Grand Final

The ABC Website looks at all the EP action from over the weekend

Woomera & Dists: Roxby Dists by 3 points in a tight Grand Final (corrected details)

Riverland Independent: Photo coverage of the Grand Final

Mid Murray: Sedan/Cambrai knock off BSR in Prelim Final

Terry Willoughby gives the good oil on Naracoorte big 2nd Semi win in the KNTFL and Portland's exit in the WBFL

River Murray: Brendan Shakes reviews Imperials Second Semi win and Jervois winning the First semi

September 6

Riverland Independent: Paringa triumphs in classic Grand Final over Wunkar

Spencer Gulf: Finals results - Central just over Port in 2nd Semi, Lions end West's season

Yorke Peninsula: Bute puts CMS Crows out of the finals after narrow victory at Ardrossan

Yorke Peninsula: Southern Eagles all set to defend last years flag after win over Moonta

Hills Country: Kersbrook into another Grand Final

Barossa, Light & Gawler: Tanunda too strong in Second Semi

Kangaroo Island: Dudley United wins Preliminary Final

Great Flinders: Ramblers to meet Tumby in next weeks Grand Final

September 5

Mid West: Elliston comes from behind to win Prelim Final

Whyalla: North Whyalla too good in First Semi, Roopena wins through to Grand Final

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Demons too powerful for Lucindale in Second Semi

Mid South East: Kalangadoo makup big half time deficit to win Prelim Final

Northern Areas: Broughton/Mundoora wins Prelim Final

Mallee: Lameroo defeats Karoonda in Prelim Final

Western Border: East Gambier through to the Grand Final

September 4

Northern Areas: Scott Mazzone from Southern Flinders win the Mail Medal

September 3

Kangaroo Island: Roosters win 2nd Semi, Dudley scrape home in Classic 1st Semi Final

The Riverland Weekly footy team gives their thoughts on this weeks Finals footy

Far West: More on Ceduna Blues win in the Grand Final, Full scores  & Photos

Great Flinders: More on the untimely death of Ramblers footballer Corey Fitzgerald

River Murray: Brendan Shakes reviews the opening week of Finals action

Riverland: Nick Kossatch previews the Prelim final

September 2

Great Southern: Langhorne Creek's Ben Moore wins Mail Medal

Eastern Eyre: Cats beat Kimba Dists in Second Semi

Adelaide Plains: Good win by Eagles heading into finals

Great Flinders: Tumby Bay too good in Second Semi Final

Spencer Gulf: Port Augusta's Joe Quigley wins Transcontinental Medal

Woomera & Dists: More on Daniel Rogers win in the Mail Medal

September 1

Spencer Gulf: Tom Clarke wins Madigan Medal

The ABC North & West's look at Eyre Peninsula Finals action

Great Flinders: Ramblers star Corey Fitzgerald dies in car crash

Northern Areas: Profile on the Eagles' Mark Horner

Yorke Peninsula: Qualifying final goes to the Eagles, Bute too strong in Elimination, Preview of this weekend

North Eastern: Cats strong favourites in the First Semi

Northern Areas: Eagles one win away from Grand Final spot

August 31

Mid Murray: Jarred Mosey from Robertstown wins Mail Medal

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Lucindale end Mundulla's season

Riverland: Tigers into Grand Final

Terry Willoughby looks at all the Finals action in the South East

Western Border: North Gambier narrow winners in Elimination Final

Woomera & Dists: Roxby Dists win Prelim Final, Daniel Rogers wins Mail Medal

August 30

Far West: Ceduna Blues are 2009 Premiers

Mid West: West Coast Hawks through to Grand Final

Port Lincoln: Marble Range wins First Semi

Yorke Peninsula: Southern Eagles defeat CMS Crows in Qualifying Final derby

Riverland Independent: Wunkar through to Grand Final

Whyalla: Nick Procopek kicks 16 for North Whyalla

Mid Murray: Robertstown wins Second Semi Final

August 29

Mallee: Border Downs/Tintinara win 2nd Semi Final

Western Border: East Gambier too good for Portland in Qualifying Final

Barossa: Angaston ends Gawler Centrals season
Kowree, Naracoorte & Tatiara:
Lucindale knock over Keith in Qualifying Final

Mid SE: Mt Burr too strong for Nangwarry in 2nd Semi

August 28

Premiership Tables updated

Kangaroo Island: Clayton Wilson takes out the main awards

Mallee: Ben Grieger wins Mail Medal

River Murray: Peter Dalwood previews the Elimination & Qualifying Finals

Spencer Gulf: Port's Tom Clarke favourite for Madigan Medal

Far West: Konnibba into Grand Final, Myles Warmington wins Mail Medal as a 17 year old

The Riverland Weekly footy reporters are at it again making the big calls ahead of the weekend

North Eastern: More on Blyth Snowtown's 21st celebrations

August 27

Mid West: Photos up of Medalists and award winners

River Murray: Brendan Shakes reviews the final round of action

Eastern Eyre: Bombers cling to finals chance

Spencer Gulf: Bloods v Lions preview, Sollies last chance for a win, Bloods take Minor Flag, More previews of the final round

August 26

Great Flinders: Match report on Rambler's First Semi Final over Lock

Mid West: More on Mid West's Mail Medal night

River Murray: Peter Dalwood's overview of last weeks games

ABC's Eyre Peninsula Footy wrap from August 22 matches

North Eastern: BBH confirms minor Premiership, Blyth/Snowtown celebrate 21 years

Northern Areas: More on Broughton/Mundoora winning the first Semi

Great Flinders: Ramblers hold off Lock in 1st Semi, Tumby Bay's Michael Curtis wins Mail Medal

Mid West: More on Hayden Parker's Mail Medal victory

August 25

Port Lincoln: Rangers make it through to the Finals, Peckers on track for Finals, Waybacks have good win

Yorke Peninsula: Eagles too good for Pasky, Dogs dreams destroyed, Kadina secures finals berth

Northern Areas: Eagles home in First Semi Final

Western Border: Details of Finals venues for Week One

Mid West: Hayden Parker wins the Mail Medal, Central Eyre wins First Semi

Riverland: Bigger things beckon for Barmera

The ABC's Terry Willoughby looks to finals in the South East

August 24

North Eastern: Results from Round 16

Mallee: Lameroo wins the First Semi

August 22

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Hungry Demons beat Crows

Mid SE: Kalangadoo wins first Semi Final

August 20

Whyalla: Robert Shirley reaches 150 AFL games for the Crows, Whyalla area proud of local lad
Spencer Gulf:
Bloods to end Bullies hopes, West will win, Lions set for comfortable win

Great Flinders: Preview of the 1st Semi Final at Tumby Bay

The Riverland Weekly previews of the weekend of footy in the area

Whyalla: Must win game for Demons, Central a chance to win first game

August 19

Spencer Gulf: Reid's 200th not enough to inspire the Bulldogs

North Eastern: South wins derby by 6 points

Great Flinders: Lock secures finals spot, Club in the scrub hosts its final game

Eastern Eyre: Cowell power to win over Rudall

River Murray: Mail Medal count to be held at Meningie

Premiership Ladders updated

August 18

Yorke Pen Match Reports: Bute over Wallaroo, Great win for Roos at Minlaton, Moonta doze in win over Pasky, Eagles dominate Cougars, Round 18 previews

Northern Areas Match Report: Eagles lose high scoring thriller

Port Lincoln: Lincoln South too good for Wayback

August 17

Mid West: Results from Round 15, Hayden Parker from Wirrulla wins the FLOW FM 2009 MVP, Final Ladders and Goalkickers from all grades

Mallee: Drew Crane brings up his ton, BDT minor Premiers

Terry Willoughby passes judgement on SE footy from the weekend

The ABC North & West website looks at August 15 matches

Whyalla: Results in from Round 15

Riverland: Renmark blows away Loxton North

Spencer Gulf: Central beats West in a tight Sunday game

Mid Murray: Scores from Round 15

August 16

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Sam Logan kicks 17 for Naracoorte

Far West: Blues win 2nd Semi Final

August 14

Kangaroo Island: Dogs lick big Cats

Woomera & Dists: Andamooka's coach Corey Lynch comments

August 13

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kybybolite seeks a coach for 2010

River Murray: Brendan Shakes takes a look at footy played on August 8

The Riverland Weekly footy writers predict what will happen this weekend

Spencer Gulf: Are we about to witness history, Shane Curnow reaches 300 games

Far West: 15 week ban for footy fan

Great Flinders: Finals on the line for Lock and Cougars

Port Lincoln: Three in the running for the flag

Eastern Eyre: Cowell confident as finals loom, Cleve firms as finals favourites

August 12

Northern Areas: Grand Final switched from Orroroo to Laura

Premiership Ladders updated

Western Border: Round 16 finally updated

August 11

YP Match Reports: Crows pound Magpies, Bl0ods home against Cougars, Roos burst Bulldogs bubble, Demons too good for Bute, Round 17 preview

Northern Areas: Eagles charge home to beat Orroroo

Yorke Peninsula: Brenie Vince chalks up 50 AFL Games

August 10

Mid West: Full scores from August 8, MVP Battle down to two players, Ladders updated

Mallee: Peake finally cracks a win

KNTFL: Round 16 results updated

Mid Murray:  Round 14 results including BSR by 2 pts over Robertstown

The ABC North & West website wraps up all the footy on the West Coast

Terry Willoughby gives his thoughts on August 8 matches in the SE

Great Flinders: Tumby Bay struggles to overcome Lock, Saints finally crack a win

August 9

Far West: Koonibba wins First Semi Final

Barossa: Alex Kennedy's 17 goal haul drowns Freeling

August 7

Premiership tables updated

Spencer Gulf: Port and Lions to battle it out, Media identity Ken Jeffrey calls is a day at 67, Can Sollies take out the top team?

August 6

Kangaroo Island: Muddied Bloods keep their finals chances alive

The Riverland Weekly takes a look at this weekends footy in the area

Whyalla: Magpies to sneak home in a thriller, Demons are ready for Mini-Finals, Roos needs a big hop
August 5

Footy returns to Applia

Whyalla:  Bays cause huge upset,  Demons humble Roosters, Magpies back in the hunt

Eastern Eyre: Cleve over Ports comfortably

Port Lincoln: King leads Eagles to big win, Mallee Park in tune for Finals

Great Flinders: Ramblers spoil Eagles party, Lock over Eyre United

August 4

Terry Willoughby on the last upsets in the Mid SE

Yorke Pen: Training run for Moonta, Roosters crow over Magpies, Eagles too good for Roos, Crows win hard battle, Preview of August 8 matches

Western Border: Results from Round 15

Northern Areas: Eagles bound for Finals

Far West: Big wins for Westies and Blues heading into the finals

August 3

Northern Areas: Lucas Chapman stars in win by South Flinders

North Eastern: Results in for Round 13

The ABC's look at Eyre Peninsula Footy from August 1

Great Flinders: Tumby Bay too good for the Cougars

Riverland: Barmera/Monash end Berri's finals dream

Spencer Gulf: Full scores from Round 14

August 2

Hills Country: Roger James breezes past his 100 for 2009 with 17 goal haul

Barossa: Tanunda beats Nuri in top of the table clash

Mid Murray: BSR's Jason Rosenzweig slots home 20 to bring up his ton

Great Flinders: Chris Prime kicks 11 and gets closer to his ton

Mallee: Magpies knock off the Hawks

Great Southern: 100 for Hams as Willunga beats Goolwa/Port Elliott
Adelaide Plains:
Joe Hunt kicks 12 for HW Eagles

August 1

Kowree Naracoorte Tatiara: Keith takes care of Kingston

Mid SE: Phil Smith's 13 for Robe stitches up Kongorong

July 31

Great Southern: Encounter Bay to celebrate 1989 Flag

The Riverland Weekly previews the weekend of footy in the Riverland

Tanks for Karkoo and Cleve Ovals

Spencer Gulf: Preview of this weekends games

River Murray: Preview of August 1 matches, Brodie Martin out with a knee recon

July 30

Great Flinders: Brian Coad reaches 250 games

Kangaroo Island: Reds hold out hungry dogs

Eastern Eyre: Scott Lycett named as Macca's Cup MVP for Port Adelaide U18's

Great Flinders: Lock's Issac Halman leads Player of the year

July 29

Port Lincoln: Lincoln South win again over Boston

Great Flinders: Magpies on song at Kappinnie, United Yeelanna to celebrate 100 years on August 1 & 2, Eagles outkick the Roos,

Eastern Eyre: Tigers too good for Rudall,  Bombers just over the Cats

July 28

Ladders fully updated

Riverland: Renmark hammers Barmera/Monash reports Nick Kossatch

River Murray: Tailem Bend cause upset against Mannum

Yorke Peninsula: Moonta snatches a win on the siren, Bloodhounds in final term blitz, Dogs do Cougars, Eagles and Roosters draw, Round 15 preview

Northern Areas: Poor start undos BM Eagles

July 27

Mid Murray: BSR and Sedan/Cambrai draw - Mosey kicks 19 for Robby

Mid West: Round 12 scores updated, updated Ladders for all grades , Hayden Parker now 3 points clear in Flow FM player of the year

Great Flinders: Full scores from July 25, Match Report: Tumby Bay too good for Eyre United

Eyre Peninsula news thanks tho the ABC North & West website

July 26

Yorke Peninsula: Bute draws with Eagles at Edithburg, close games in Round 14

Hills Country: Josh Hill first to 100 goals in 2009 with 30 goal haul

Kowree, Naracoorte Tatiara: Naracoorte overcome Mundulla, Padthaway upset Kyby

Terry Willoughby on the woes of the Mid SE top four teams plus all the other SE news

July 24

The ABC previews this weekends footy on the West Coast

Kangaroo Island: Match Report -Parndarna v West Dists

River Murray: A preview of July 25 matches

Whyalla: Robran/McInerney Shield day a success

July 23

The Riverland Weekly previews of July 25 local footy

Premiership Tables updated

Spencer Gulf: Will Sollies stop West?, West lose Premiership points to Port,

Bloods pumping win over Centrals

Northern Areas: Crystal Brook FC history to be written, a look at July 18 games

Adelaide Plains: Tigers miss out on Rams upset

Northern Eastern: Min/Man knocks North Clare out of top four
July 22

River Murray: Brendan Shakes looks at the Roos upset win over Ramblers

Eastern Eyre: Kimba pulls off final quarter comeback against Cleve

Riverland: Nick Kossatch previews Round 12

Port Lincoln: Rangers chance to make top four

Great Flinders: Ramblers season back on track after win over Lock ,

July 21

Yorke Peninsula Match Reports: Moonta too strong for Ardrossan, Wallaroo upsets Crows, Pasky put Cougars out of top 5, Eagles over Kadina, A look to Round 14, Moonta's Gav Appleton chalks up 250th game 

Northern Areas: BM Eagles go down again

EP footy from July 18 as seen by the ABC website

Great Flinders: Cougars too good for Saints

July 20

Mid West: Elliston ends West Coast Hawks unbeaten run in '09

Mid Murray: Jason Rosenzweig kicks 21 for BSR

Terry Willoughby updates July 18 action from the South East

July 19

Riverland: Berri's finals chances ended by Waikerie

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Borders edge out innacurate Penola

Mallee: Rian Nickolls kicks eight as Pinnaroo defeat Murrayville

Barossa, Light & Gawler: Pech powers Angaston to win over South Gawler

July 18

Mid SE: Weaver's 8 sees Glencoe home over Robe

Western Border: Portland beaten by East Gambier

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Lucindale just get over Kingston

July 16

River Murray: Previews of June 18 matches

The Riverland Weekly takes a look at upcoming July 18 matches in the area

Adelaide Plains: Clean up starts on Balaklava Grandstand

July 15

River Murray: Brendan Shakes gives you the lowdown on Round 13

Spencer Gulf: Lions roar, Dogs whimper

Adelaide Crows have a kick in Jamestown

Northern Areas: Tigers show glimpses of their best

North Eastern: BBH storms home to beat North Clare

Northern Areas: Orroroo's Luke Tapscott makes the U18 All-Australian team

Premiership Tables updated

July 14

Yorke Peninsula: Moonta beats Eagles, Dogs win canine battle, Roos bound over Magpies, Crows pound Roosters, Preview of Round 13

Great Flinders: Tumby Bay v Ramblers photo coverage from the ABC website,

Eagles account for the Saints, Tumby v Ramblers match report

Northern Areas: Crystal Brook too good for Broughton/Mundoora

Yorke Peninsula: Reg Swingler - 40 years in footy

Mid West: FlowFM player of the year, Premiership Tables

Great Flinders: Full results from Round 10

July 13

Far West: Round 9 scores in

Mid West: Round 10 scores for all grades

Spencer Gulf: Central beats West in Sunday clash

Terry Willoughby writes about Lucindale's big win over Keith

Riverland: Nick Kossatch on Renmark's big win over Loxton North

July 12

Western Border: Portland still unbeaten

Mid SE: Mt Burr too good for Robe

July 10

Spencer Gulf: Umpire Graeme Williams reaches 900 games

Mid West: Leading Goalkickers up to Round 9 for all Grades

July 9

The Riverland Weekly gives its usual honest look at the upcoming Round of Footy in the District

Kangaroo Island: All Saints in the West

Riverland: Nick Kossatch previews a big Round of footy

Zone Carnival 2009: Two Eyre Pen players selected in team of Carnival

Local players in Indigenous lands cup

July 8

Barossa, Light & Gawler: Tanunda find the line against Barossa District

Zone Carnival 2009: Northern fights to finish 4th

River Murray: Brendan Shakes gives you the good oil on Round 12

Barossa, Light & Gawler: Angaston Football Club celebrates 130 years

July 7

Premiership Tables updated

More on the possible merger of Eastern Eyre and Great Flinders

YP youngster Hayden Skipworth form with Essendon

Zone Carnival 2009 : Black weekend for Central Zone, YP's Ben Gunning makes team of the Carnival, Moonta's Aiden Zwar wins under 21 award

Yorke Peninsula: Round 12 preview

July 6

Kangaroo Island: Morris kicks ten for Western Dists in win over Kingscote

Full scores from the 2009 Zone Championships

All the news from the Country Zone championships & Kinlough Cup

July 5

Riverland Independent too classy for Mid Murray

Barossa, Light & Gawler: Nuriootpa suffers shock loss

Mid South East: Wins for Nangwarry & Mt Burr sees them go to top spot

July 4

Western Border: Details of the remainder of the Split Round

Kowree Naracoorte & Tatiara: Nigel Fiegert kicks 17 as Lucindale runs riot

July 3

Adelaide Plains: Peckers keep finals chances alive

Kangaroo Island: Saints dish it out to Dudley

July 2

Mid West: All Ladders, Scott Feltus & Hayden Parker tied for player of year

The Riverland Weekly preview this weeks Zone and Inter-League footy

Great Southern: Bulldogs slay Demons

Far West: Results of all grades from June 27

River Murray: A review of June 27 matches

Look at the Sports Aid plus newsletter from the Wakefield Sports Clinic

July 1

Premiership Tables updated

Eyre Peninsula Footy from June 27 thanks to the ABC Website

Northern Areas: Orroroo finally crack a win

Eastern Eyre: Cleve too good for Rudall, Kimba Districts celebrate 21 years

North Eastern: South Clare pushed all day by Eudunda

June 30

Mid West: Scores from all grade of June 27 matches

Yorke Peninsula Game Reports: Pasky comes from behind to beat Wallaroo, Bute over the Cougars, Kadina last quarter Blitz, Eagles surprise Crows

Northern Areas: Eagles fall short against Orroroo

Port Lincoln Match Reports: Roosters scores first win of 2009, Peckers over the Tigers

Yorke Peninsula: Jeff James makes it 1,000 goals for Wallaroo

June 29

Great Southern: Mt Compass beats Willunga

Mid Murray: Jarred Mosey kicks 17 for Robertstown

Kangaroo Island: Good wins for Kingscote and Western Dists

Spencer Gulf: News on Round 10

Far West: Round 8 scores updated

June 28

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith and Naracoorte both defeated

Riverland: Report on Waikerie's win over Loxton North

The latest from Terry Willoughby in the South East

June 27

Mid SE: Phil Smith kills Hatherleigh with 12

Northern Areas: Orroroo cracks their first win of 2009

Barossa: Nuri and Tanunda both win

Mallee: BDT gives Karoonda a touch up

June 26

Whyalla: Preview of tomorrows games

Port Lincoln: Preview Tasman v Lincoln South

Great Flinders: Preview of Ramblers v Eyre United

River Murray: Imperials expected to rebound against Mannum - preview of June 27 games

Kangaroo Island: Second term burst sets up Parndarna

June 25

Great Southern: A brief look at Round 10 with a preview of Round 11

Adelaide Plains: Report: HW Eagles beat the Virginia Rams

Northern Areas: Southern Flinders pound Orroroo plus news on other games

Inter-League: A crowd of 1100 see Spencer Gulf beat Whyalla

Spencer Gulf: A brief preview of Round 10

Build up to backyard footy continues at Appila

Far West: Results from June 20 all in

The Riverland Weekly looks at the round of footy for June 27

June 24

More discussions regarding Eastern Eyre and Great Flinders merger

Eastern Eyre: Bombers too good for undermanned Bombers, Cats beat Tigers

River Murray: Round 10 reports and scores

Eastern Eyre: Kimba Dists to celebrate 21 years

Riverland: The wrap on June 20 matchesA preview of June 27 games

June 23

Yorke Peninsula: Moonta over Kadina, Wallaroo upsets Eagles, Ardrossan knock off Bute, Crows march on, a look ahead to Round 11

Northern Areas: Eagles have a gutsy win

Yorke Peninsula FL donates pink round Cheques

YP Players named in Central Zone Squad for July 4 & 5 matches

Great Southern: 30 year Premiership anniversary for Strathalbyn

June 22

Great Southern: Willunga's Hams kicks 11 in powerful win over McLaren

Mid West: Round 8 results, Flow FM player award tightens, Ladders updated

The ABC website takes a look at June 20 footy on the West Coast

Kangaroo Island: Round 7 results

Mid Murray: BSR has to work hard for win

June 21

Yorke Peninsula: Upset wins for Ardrossan and Wallaroo

Terry Willoughby of the ABC updates June 20 footy in the South East

Riverland Independent: Lippis kicks ten in big win for Paringa

June 20

Barossa: Tanunda wins on back on Alex Kennedy's 13 goal haul

Adelaide Plains: Round 9 scores in

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Naracoorte back on winners list, Fiegert kicks 10

June 18

The Riverland Weekly previews all the June 20 games in the area

Kangaroo Island: Roosters get home in the mud

Spencer Gulf: Port beats Central, Sollies make South work hard for win, SGL to face Whyalla this weekend

Adelaide Plains: Mallala celebates 100 years with club history book launch

June 17

Eastern Eyre: Kimba Dists just over Rudall, Cleve by a point over Cowell

Great Flinders: Eagles over Lock in a tight one

Northern Areas: Crystal Brook too good for Orroroo

North Eastern: Min/Man beats BBH

Football to return to Applia

River Murray: Meningie breaks a long drought to beat Tailem

June 16

Yorke Peninsula Match Reports: Bute from behind beat Kadina, Eagles shake off Pasky, Moonta beats Wallaroo, Cougars get up over Ardrossan, Round 10 preview

Northern Areas: Lions maul Eagles

June 15

Mid West: Results from Round 7, Player of the year award, Latest Ladders

The ABC website looks at Eyre Peninsula's weekend of football

Adelaide Plains: Round 8 scores updated

North Eastern: All Scores from Round 7

Great Flinders: ABC's North and West website takes a look at the Eyre Utd v Tumby Bay clash

Whyalla: Scores and details from the weekend

June 14

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Kingston gives Naracoorte second loss

Mid SE: Phil Smith's 13 goals account for Tantanoola

Riverland: Match Report, Berri v Barmera/Monash

June 12

Inter-League review: Hills Country v Kangaroo Island

Whyalla: Wests Simon Nowak wins trophy at Mortlock, Preview of June 13 & 14

June 11

The Riverland Weekly preview June 13 footy in the Mallee, Mid Murray & Riverland competitions

North Eastern: Clare may host Country Championships in 2011

Spencer Gulf: Inter-League footy is back on June 20

River Murray: Preview of June 13 matches

Full summary and reports of the 2009 Mortlock Shield, Match Reports on Eastern Eyre matches

June 10

Inter-League Match Report: River Murray v Great Southern

Spencer Gulf: Bloods eye Hawks perch

Landmark Cup: Full scores, In-depth Report on Adelaide Plains performance

Riverland: Nick Kossatch previews Round 7

Yorke Peninsula: Arthurton's Hayden Skipworth reaches 50 AFL Games

Landmark Cup: Northern Areas wins for 1st time, YP bridesmaid again, Award winners,

Mortlock Shield: Lincoln wins 2009 Carnival - more from the ABC website

Yorke Peninsula: Preview of Round 9

June 9

Spencer Gulf: Full details of Round 8

Mid West: Third in Mortlock Shield in 2009, Scott Feltus top player

Port Lincoln wins the Mortlock Shield, full Monday scores and final Ladder

June 8

Premiership Ladders updated

June 7

Great Southern beats River Murray

Riverland too good for Mallee

Woomera & Dists: June 6 scores updated

June 6

Mid SE has big win in Inter-League

Western Border: Shane Brewer kicks five in win for Hamilton Imperials

June 5

Spencer Gulf: Bulldogs aim to end losing streak

Barossa, Light & Gawler: Angaston celebates Doecke's 300 in style

Whyalla: Squad for Mortlock Shield

Northern Areas: Roosters takes the points

North Eastern: RSMU back on track with win over North

June 4

Inter League Preview: Great Southern meets River Murray

Spencer Gulf: West Augusta too good for Sollies, Centrals over Lions,

The Riverland Weekly previews the Riverland v Mallee Inter-League match

River Murray: Clive Waterhouse boots 9 - Round 8 update from Brendan Shakes

Yorke Peninsula: Full details from May 30

Far West: News from all grades of May 30 games

June 3

Inter-League preview YP, Adel Plains, North Eastern and Northern Areas

Spencer Gulf: Centrals stand up and beat the LionsWest Augusta demolish Sollies

Great Flinders: Chris Prime dominates Eagles with 11 goal haul,  Lock bursts Ramblers bubble

Yorke Peninsula: Behind the scenes - Ardrossan's Chris Kunhdt

Port Lincoln: Waybacks too determined for Tasman, Bostons win over Marble Range

Northen Areas: Eagles keep winning form

Yorke Peninsula Game Reports: Dogs do Roosters, Demons win on the road, Crows stun Roos in first term, Eagles over Cougars

June 2

Adelaide Plains: Full details of May 30 matches

The ABC North and West website looks at Eyre Peninsula footy

Premiership Ladders updated

June 1

Mid West: Details from all grades for May 30 games updated

Hills Country: Chad Dawe kicks 14 for Meadows against Callington

Hills Central: Gigney's 8 goal takes care of Bridgewater
Spencer Gulf:
Shannon Page kicks 8 for West in win over Sollies

Eastern Eyre: Shane Wakelin kicks three as Kimba Dists beat Cleve

Riverland: Tom Hyde kicks ten for Wakerie - read more from Nick Kossatch

Riverland: Results from May 30 in

Mid Murray: Round Six results in

May 31

Port Lincoln: Dudley kicks 8 as Mallee Park stays unbeaten

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Keith ends Naracoorte's unbeaten run

Northern Areas: Southern Flinders unbeaten runs ends

Mid SE: Phil Smith goes beserk again with 10 as Robe win

May 30

Barossa, Light & Gawler: Hahn kicks ten in big win for Gawler Central

Whyalla: Matt Oliver bags ten goals for Roopena

May 28

The Riverland Weekly looks ahead to May 30 games in the Mallee, Mid Murray & the Riverland

Barossa, Light & Gawler: Angaston's Matt Doecke clocks up 300 games

Eastern Eyre: Ports crushed at Kimba, Cowell over Rudall

Great Flinders: Lock moves ahead in leaps and bounds

Eastern Eyre: Kimba Dists to celebrate 21 years

North Eastern: $3000 raised for Pink Day

May 27

Riverland Independent: Full scores of Round 4

Adelaide Plains: Balaklava Grandstand to stay

River Murray: Brendan Shakes takes a look at Round 7

Riverland: Preview of Round Six from Nick Kossatch

Northern Areas: Southern Flinders win on back of Stanbridge's five

North Eastern: Eagles claw cats

May 26

Premiership Tables updated

Adelaide Plains: Scores from May 23 finally updated

Great Flinders: Match Report - Ramblers upset Tumby Bay

Port Lincoln: Match Report - Close win for the Dees

Yorke Peninsula match reports: Roos give Dogs a lesson, Cougars win at Kadina, Demons in first term blitz, Crows takes the points, A look at Round 8

Northern Areas: Eagles lose first game in a month

Eastern Eyre - Round 5 Scores updated

May 25

Port Lincoln: Full scoreboard of Round 5

Yorke Peninsula: Cougars into the top five with win over Kadina

Great Flinders: Ramblers end Tumby Bay's unbeaten run

Mid West: Round 5 scores in, Updated Ladders from each Grade plus Flow FM Player of the year votes

Northern Areas: Wins for the Tigers, Brookies and Magpies

Spencer Gulf: Full details of Round 6

Terry Willoughby updates with the latest in the South East

May 24

Mid Murray: Round Five scores, BSR's Rosenzweig peels off a dozen

Inter-League: Wimmera too good for Western Border

Mallee: Drew Crane stars with 11 goals

Mid South East: Tantanoola upsets Nangwarry

Barossa, Light & Gawler: Nuri knocks off Tanunda

May 22

Great Southern: Victor Harbor set to celebrate 1990's successes

Kangaroo Island: Young Dogs win epic battle

Spencer Gulf: A preview of all the May 23 action

Far West: Port Adelaide AFL players to foster Ceduna

Great Southern: Inter-League squad selected

May 21

Riverland: Teams of the Century named

Riverland Independent: Full scores over match v Riverland Seconds

The Riverland Weekly takes a look at the weekend ahead in the Mallee, Mid Murray, Riverland & Riverland Independent Leagues

Western Border: Final squad announced for May23 game v Wimmera

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Bordertown wins milestone game for coach

North Eastern: North over Min/Man in a thriller

Northern Areas: Tigers in top form, Lions just over the Magpies

Inter-League: Eastern Eyre out do Far West

Spencer Gulf: West wins in a sloppy game

May 20

Yorke Peninsula: Preview of Pink Round, A look at each game in Round 7

River Murray: Match Reports from Round 6

Yorke Peninsula: Match Reports - Moonta draws with the Cougars, Crows kick straight at Kadina, Eagles thump Roos, Bute over Pasky

Northern Areas: Good win by Broughton/Mundoora

May 19

Yorke Peninsula: Moonta win then draw against the Cougars

Northern Areas: Southern Flinders make it 5 from 5

Inter League: Match Reports - Great Flinders hang on and win, Lincoln steals last quarter win over Whyalla

May 18

KNTFL: Naracoorte continues winning ways

Premiership Tables updated

Mallee: Drew Crane kicks 13 in a win for Murrayville

Riverland: Draw in historic North & South of the River game

Mid Murray: Round 4 scores through, wins for BSR & Sedan/Cambrai

Adelaide Plains: Full scores from Round 5

May 17

North Eastern: Min/Man loses top spot after loss to North Clare

Kangaroo Island: Kingscote scores first win for 2009

Inter-League: Lincoln too good for Whyalla, Great Flinders over Mid West

Barossa, Light & Gawler: Tight win by Nuri sees form run continue

May 16

Mid SE: Mt Burr upset loss to Kalangadoo

Inter-League: Eastern Eyre too good for Far West at Ceduna

Woomera & Dists: Big wins for Roxby Dists & Olympic Dam in Round 3

May 15

The Riverland Weekly previews of May 16 footy including the North of the River versus South of the River match

Spencer Gulf: Preview of Sollies v Central

Barossa, Light & Gawler: Angaston beats South Gawler

Kangaroo Island: Dudley triumphs in a classic

May 14

BETFAIR teams up with countryfooty.com.au and offers a free bet for joining

Far West: Full scores from all grades from May 9

Eastern Eyre: Rudall's Craig Smith celebrates 300 games

May 13

North Eastern: League promotes "Pink Round"

Inter-League Preview: Great Flinders v Mid West

Spencer Gulf Match reports: Hawks hero takes the match, Centrals win close encounter

North Eastern Match report: Mellow nail ten goals for BST Tigers

River Murray: Tigers secure first win of the season

Yorke Peninsula: Former coach Ian Westbrook raises money for "Pink Round", Inter-League squad announced

Northern Areas: Eagles win comfortably

Yorke Peninsula Match Reports: Crows win a thriller, Bloodhounds maul Magpies, Cougars by a whisker, Roosters back on track, A look at Round 6

May 12

The ABC's North West website looks at May 9 action on Eyre Peninsula

Port Lincoln: Match Report: Last kick win for Eagles

Western Border: Inter-League squad named for May 25 fixture

May 11

Mid Murray: Results from Round 3 just in

Terry Willoughby's wrap on South Eastern Football

Mid West: Full scores from all grades in Round 4 plus updated Prem Tables

Mallee: Karoonda defeats 2008 Premier Lameroo

Northern Areas: Southern Flinders make it 4 from 4

North Eastern: Damien Mellow kicks ten for BSR Tigers

Western Border: Round 5 fully updated

Barossa, Light & Gawler: Foulis kicks 7 as Nuri beats Willaston

Eastern Eyre: Round 4 fully updated

May 10

Port Lincoln: All results in from Round 3

Yorke Peninsula: Crows knock off Demons, Serle kicks ten for Kadina

Riverland: Price stands tall in win for Barmera/Monash

Great Flinders: Tumby make it four from four

Hills Country: Macclesfield kicks 51 v Callington, James kicks 12 for Kersbrook

May 9

Mid South East: Smith kicks 10 but Robe goes down

KNT: Logan lazy 18 accounts for Borders

May 8

The Riverland Weekly takes a look at this week in the Mallee, Mid Murray and Riverland

Spencer Gulf: Preview of May 9 Matches, Two Port players reach milestone games

Riverland: Preview of Round4 with Nick Kossatch

Great Southern: Goolwa/Port Elliot Football Club’s initiative to raise awareness of the plight of the Murray River

River Murray: Preview of May 9 matches

Kangaroo Island: Match Report - Parnadarna v Kingscote

Northern Areas: The Flinders News looks at May 2 games

May 7

Far West: All grades results from May 2

Eastern Eyre: Match Report - Kimba v Cowell

Far West: Smoky Bay lad represents Australia in South Africa

Riverland: Superb coverage of May 2 footy in The River News

North Eastern: Match Report - Roosters beat the Cats

May 6

Ex Meningie lad Brodie Martin makes the State Squad

Whyalla: Bays triumph over North, West beats South

River Murray: Brendan Shakes reports on Round 4

May 5

Great Flinders reports: Tumby Bay shows who's boss, Ramblers strong win

Port Lincoln: Lincoln South run over the top of Marble Range

Eyre Peninsula usual excellent wrap from the ABC North & West website

Western Border: Andrew Robinson set for 300 Senior Games

Riverland: Loxton outruns Waikerie

Premiership Ladders updated

Far West: Round 2 results updated

May 4

Mid West: Round 3 scores from all grades + updated Premiership Tables

Hills Country: Quarter by Quarter scores of Kersbrook's 80 goal effort

River Murray: Imperials give it to Mannum

Northern Areas: Eagles finally win, Tigers still unbeaten

Port Lincoln: Full scores of Round 2

May 3

Kowree, Naracoorte & Tatiara: Cooper & Fiegert bag ten each

Spencer Gulf: Round 3 scores

Yorke Pen: Pasky make it two in a row, Eagles beat Kadina

Kangaroo Island: Wins for Parndarna and West Dists in Round 1

Great Flinders: Tumby Bay exerts it authority

Mallee: Reports from Round 2

Hills Country: Roger James kicks 23 for Kersbrook who pile on 80 versus Callington

May 1

The Riverland Weekly previews Round 3 in the Riverland & Round 2 in the Mid Murray, Riverland Independent & Mallee

Great Southern: Preview of Round 4

Spencer Gulf: Round 3 Preview

April 30

North Eastern Match Report: Min-Man beats RSMU

Northern Areas: No frills in Lions win

Adel Plains: The Plains Producer reports on Two Wells v Balaklava

Whyalla: Roos win a thriller

Far West: Full results of all grades for Round 1

April 29

The ABC's wrap on ANZAC Day action from Eyre Peninsula

Yorke Pen: Preview of Round 4

Great Flinders: Wrap and Photos of Tumby Bay's Anzac day win

River Murray: Match Reports from the Murray Valley Standard

New Director for Central Zone

April 29 -- Riverland: Preview of Round 3 by Nick Kossatch

April 28 -- Yorke Pen: Bloods too good for the Dogs, A matter of points at Cuuramulka, Magpies revel in rain for first win, Moonta too good

April 28 -- Northern Areas: Broughton/Mundoora loses thriller in wet

April 28 -- Check out the Wakefield Sports Clinic

April 28 -- Great Flinders: Match Reports - Cougars beat Ramblers, Tumby too good in the wet, Eagles beat Lock

April 28 -- Yorke Pen: Arthurton Legend George Tucker dies aged 86

April 28 -- Port Lincoln: Match Reports - Mallee Park too good, Marble Range beats Tasman, South beat Bostons

April 28 -- Northern Areas: Three teams still unbeaten in '09

April 27 -- Yorke Pen: A look at Round 3 - Bute knocks off the Crows

April 27 -- Mallee: Karoonda wins first up, wins also for Lameroo and Pinnaroo

April 27 -- Port Lincoln: Full scores from Anzac Day round

April 27 -- Spencer Gulf: Full details of Round 2

April 27 -- Far West: Scores from the opening round

April 27 -- Terry Willoughby's look at ANZAC Day footy in the South East

April 27 -- Eastern Eyre: Full details of Round 2

April 27 -- River Murray: Imperials too good for Ramblers

April 27 -- Great Flinders: Cougars beat Ramblers

April 27 -- Mid SE: Hatherleigh & Nangwarry both beaten

April 26 -- KNT: Naracoote hangs on in a tight one

April 26 -- Mid West: Wins for Wudinna Utd, WC Hawks & Western Dists

April 24 -- Previews of all Riverland Footy this week

April 24 -- Port Lincoln: Season preview, Round 1 previews: Lincoln Sth v Boston, Marble Range v Tasman, Wayback v Mallee Park

April 24 -- Great Southern: New lights for Langhorne Creek

April 23 -- Spencer Gulf: Scores from Round 1 plus In and outs of Clubs in '09

April 23 -- Northern Areas: First blood to Tigers, Pies fitness pays off

April 23 -- Spencer Gulf: West run over South

April 23 -- Whyalla: Match reports - West crush Roosters, Bays show fight in loss,

April 22 -- Mid West: Round 1 all results for all Grades

April 22 -- River Murray: Round 2 wrap

April 22 -- Great Flinders: Report on the Cougars v Eyre United match

April 22 -- Mallee: Season preview of 2009

April 22 -- Eyre Peninsula footy from April 18 reviewed on the ABC website

April 22 -- River Murray: Reports on Round 2 from the Murray Valley Standard

April 21 -- Yorke Peninsula Country Times Match Reports: Cougars triumph over Bute, Dogs beat Magpies, Kadina wins tight one, Crows win Derby, Preview of ANZAC day round

April 21 -- Western Border: Changes to Anzac weekend programming

April 21 -- Far West: Opening Round this weekend

April 21 -- Great Flinders: Tumby Bay starts with a win, Ramblers win in Round 1, Cougars too strong from Eyre United

April 21 -- Port Lincoln: Footy kicks off on Anzac Day

April 20 -- Mid Murray: Scores and Report on Round 1

April 20 -- River Murray: Imperials Coach Tony Fielke's take on Round 2

April 20 -- Terry Willoughby takes a look at the weekend in the South East

April 20 -- River Murray: The RMFL website looks at Round 2

April 20 -- Western Border: Full scores of Round 2 updated

April 20 -- Northern Areas: Reigning Premier beaten in Round 1

April 19 -- Barossa: Tanunda triumphs in Sunday game

April 19 -- Yorke Pen: Kadina prevails in a tight game

April 19 -- Great Flinders: Prime kicks 8 in opening round win over United/Yeelanna

April 18 -- KNTFL: Cooper bags 13 in opening round for Kingston

April 17 -- Eastern Eyre: Season Previews of Cowell, Cleve, Kimba Dists

April 17 -- Mid Murray: Outlook for 2009 season

April 17 -- Adel Plains: Round One preview from The Plains Producer

April 17 -- Great Flinders: Season kicks off this weekend

April 17 -- Riverland: 100th RFL season begins on Saturday

April 17 -- Barossa & Light: Leagues Top 20 players

April 17 -- Port Lincoln: Pre-season comp a big success

April 17 -- Riverland: Big expectations for Magpies in 2009

April 17 -- Great Flinders: Tumby Bay keen to atone for '08 GF loss

April 17 -- Barossa & Light: Ian Stafford back to coach Nuriootpa

April 17 -- Great Flinders: Season previews of Cummins/Kapinnie, Lock, Ramblers, Eyre United,

April 17 -- John Cahill to speak at Kyby on the weekend

April 16 -- SANFL Game at Encounter Bay big success

April 16 -- North East: Min/Man ready for a big season

April 16 -- State Country too good for Amateurs

April 16 -- North East: Trial game reports

April 16 -- North East: Brett Ireland to coach Blyth/Snowtown

April 15 -- Yorke Pen: Round Two preview,

April 15 -- David Westbrook returns to the SANFL

April 15 -- Yorke Pen: Mercy rule for Juniors under review

April 15 -- Lochiel's Ryan Darling stars in match at AAMI Stadium

April 14 -- Mallee: Karoonda looking to improve in 2009

April 9 -- Whyalla Rd 1 reports: Roopena too good, West gain revenge, Weeroona Bay win first up

April 9 -- Mid SE: Solid Start to season for Roosters

April 9 -- KNTFL: Recruits join Kingston

April 8 -- Encyclopedia of SA Country Footy available

April 8 -- River Murray: Round One wrap from Brendan Shakes

April 8 -- Hills Country: Full scores updated (incl, Echunga v Meadows)

April 7 -- YP: Match Reports - Ardrossan upset Bute, Crows storm home in last term, Demons comfortable win over Kadina, Eagles power over Dogs

April 7 -- Hills Central: Full scores of the Round updated

April 7 -- YP: Irish connection at Kadina

April 7 -- Northern Areas: Marc Stutley to coach Broughton/Mundoora

April 6 -- Terry Willoughby reports on the opening week in the South East

April 6 -- Mid SE: Scores from the opening Round

April 6 -- River Murray: Imperials coach Tony Fielke's thoughts their first up win over Jervois, Jervois's thought's on the result

April 5 -- Yorke Peninsula: Ardrossan opens season with a win

April 3 -- OZ Tape supplies have a sale on in April 2009 - check it out!!

April 3 -- Hills: Blackwood kicks off season v Mt Lofty

April 3 -- River Murray: Round 1 Preview

April 3 -- Port Pirie's Lewis Johnston is enjoying his time at the Sydney Swans

April 3 -- Preview of Friday night pre-season footy at Port Lincoln

April 2 -- Eight Eyre Pen youngsters to represent Port Adelaide Under 18s

April 2 -- Northern Areas: A look at BMW's chances in 2009

April 2 -- Northern Eastern: How will BSR go in 2009?

April 1 -- Yorke Pen: Moonta recruit Joel Wilson, Rd 1 preview, another look at Round 1

April 1 -- Yorke Pen: The top 25 players in the League

March 31 -- River Murray: The Murray Valley Standard previews the season

March 31 -- Eastern Eyre: Program for 2009

March 27 -- A multi-purpose stadium one step closer at Port Pirie

March 27 -- Western Border: Draw for tomorrows Elastoplast Cup

March 26 -- Mid Murray: Program for 2009

March 25 -- North Eastern: Vale Barry Stringer

March 25 -- Barossa: Kapunda Footy Club News

March 24 -- YP: Gulf FM back on deck for 2009

March 24 -- YP: Jarrad Redden at the Power

March 23 -- Hills: Find out the Latest about Mt Lofty FC

March 22 -- River Murray: Latest news about Imperials FC

March 21 -- North Eastern: Check out the latest on Blyth/Snowtown

March 21 -- KNTFL: Up to date news on Clearances

March 20 -- River Murray: News on Coaches for 2009

March 19 -- Port Lincoln: Pre Season competition to kick off shortly

March 19 -- Adelaide Plains: Find out the latest on the HW Eagles

March 13 -- Northern Areas: Southern Flinders Tigers ready to roar in '09

March 12 -- Mid West : Program for 2009 has been updated

March 11 - Yorke Pen: Peter Argent chats with Richmond's Jay Schulz

March 6 -- River Murray: Season countdown - a look at Meningie

March 5 -- River Murray: Preview of Mannum's season

March 4 -- 2009 Programs for KNTFL, Woomera & Dists and Northern Areas

February 24 -- Hills Central and Hills Country Programs available

February 24 -- River Murray -- Details of 2009 Program

February 24 -- Western Border 2009 Fixtures

February 24 -- Port Lincoln: Program for 2009

February 20 -- Oz Tape supplies, preferred supplier of Tape/Bandages on countryfooty.com.au in 2009

February 20 -- Great Southern Program released

February 20 -- Amendments to the Barossa, Lught & Gawler Program due to vintage festival

February 18 -- NEFL: Program released

February 18 -- YPFL: Ryan Clasohm to join Moonta

February 18 -- YPFL Program for 2009 released

February 17 -- Mallee Program for 2009 released

February 12 -- Moorook/Kingston Warriors change guard

February 5 -- Riverland FL 2009 Draw released

February 4 -- Riverland Independent Program for 2009 released

ADVERTISE FOR A COACH, PLAYERS & TRAINERS ON THIS SITE FOR JUST $100

send details to : lawrie.colliver@gmail.com